Haneke Okumaları 7: Kurdun Günü

Dünyaya kaosun egemen olması insanoğlunun dünya üzerinde kurduğu bütün sistemlerden daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. İyi ya da kötü bütün sistemler uzun yıllar verilen mücadelelerin, dökülen kanların sonucunda kazanılmıştır.

kurdun günü izleYa kaos? Kaos için uzun yıllara gerek yok. Salgın bir hastalık, savaşlar, enerji kaynaklarının veya kıt kaynakların tükenmesi gibi sebeplerle dünyaya kaos egemen olabilir. Bu kaoslarda ortaya kurtlar, yani gücü elinde bulunduran insanlar çıkar. Gün, onların günüdür.

Kurdun Günü… Michael Haneke “Kurdun Günü” filminde herhangi bir sebepten dolayı kaosun egemen olduğu dünyaya ışık tutuyor. Bu dünya zalim bir dünyadır. Zalimlik, dünyaya özgü değil insana özgüdür. İnsanlar, kurallardan arınınca bastırdığı duyguları ortaya çıkar. Birlikte yaşamanın köküne kibrit suyu döken insan, kurtların egemen olduğu dünyada kuzu olmaya mahkumdur.

kurdun günü filmiKurtların egemen olduğu günlerde hayatınızı devam ettirebilme ve çocuklarınızı koruma düşüncesi, ilk önce sizi tanıdıklarınızın kapısını çalmaya itse de onların size acımasızca ya da kendilerince haklı bir şekilde sırt çevirmesi sizi yalın gerçekle karşı karşıya bırakacaktır: Yardımlaşma, yapmacık olan samimiyet pozları, genel ahlak kuralları sınırları belirli kurallar silsilesinin olduğu toplumlarda hakimdir. Kurallar ortadan kalktığında her şey mübahtır. İşte, tam da burada “devlet”in gerekliliği ya da “En kötü sistem, sistemsizlikten iyidir.” aforizması üzerinde kafa yormamız gerekir.

Michael Haneke sevenler bu filmi seyredebilir ancak yavaş ilerleyen filmin bazı bölümleri sıradan bir seyirci için tahammül sınırlarını zorlayabilir. Haneke hayranları ve tahammül edip bu filmi seyredecekler kurtların gününde karşımıza çıkacak mülkiyet sorunu, belgelenmedikçe suçun geçerliliği üzerinden adalet sorunu ve daha pek çok sorun üzerine eğiliyor.

kurdun günü filmi resimleri“Kurdun Günü” filminin başlangıcı büyük bir şokla başlarken finali ise çok çarpıcı bir şekilde bitiyor. Kaostan kurtuluş olan tren gelmiş ve kapıları açık bir şekilde gitmektedir. Yolcusu kim mi? Sen, ben, hepimiz… Dünyaya her an kaos hakim olabilir. Önemli olan bu satırları okuyan sensin. Böyle bir durumda kurt mu olacaksın kuzu mu? Ya da “Ne kurt olurum ne kuzu! Bize ancak insan olmak yaraşır.” anlayışıyla hareket edersen bu trenin en önemli yolcusu olabilirsin.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir