Hangi Araç Daha Ekonomik? Dizel mi, Benzinli mi, LPG’li mi?

Geçim sıkıntısı ile beraber akaryakıt fiyatlarının da günden güne arttığı son dönemlerde, araç sahiplerinin ve araç almayı düşünenlerin en çok kafalarına takılan soru belki de bu, son zamanlarda?

Televizyonda yayınlanan otomobil programlarında ve uzman değerlendirmelerinde bu konu sıklıkla ele alındı. Biz de bu görüşler ve programlar çerçevesinde hangi araç daha ekonomik sorusuna cevap vermeye çalışacağız. İlk önce araçların artı ve eksi yönlerini sırayla ele alalım:

1-Dizel Araçlar: Motor blokları daha sağlam malzemeden üretilir ve daha dayanıklıdırlar. Modern dizel araçlar 400 bin 500 bin kilometre ömre sahiptir. Sıfır ve ikinci el fiyatları da benzinli araçlara göre pahalıdır.  Bunun yanında daha sık bakıma ihtiyaç duyarlar ve bakımları benzinli araçlara göre daha masraflıdır. Daha çok uzun yol yapan ve çok gezen insanlar için dizel araç uygun bir seçimdir. Kısa mesafe, şehir içi yol alıyor ve çok sık dur-kalk yapıyorsanız, dizel araç sizin için öncelik olamamalı.

2- Benzinli Araçlar: Benzinli araçların motor ömürleri dizel araçlara göre daha kısa olmasına rağmen bakım maliyetleri daha düşüktür ve daha uzun süre bakım istemezler. Örneğin benzinli bir araç 15 bin km de bakıma girerken, dizel araç 10 bin km de bakıma girmelidir. Üst devirlerde benzinli araç dizel araca göre daha performanslı iken, alt devirlerde dizel araç performansı daha yüksektir.

3- Benzin+LPG’li araçlar: En çok kafa karıştıran soru “Acaba aracıma LPG taktırsam mı?” sorusudur. Bu yakıt sistemi çok da zihni kurcalar. Bilinenin aksine en çevreci otomobiller LPG’li araçlardır. Karbondioksit salınımı benzin ve dizel araçlara göre daha düşüktür. Güvenlik konusunda da yanlış bilinen şehir efsaneleri vardır.  National Geographic kanalında yayınlanan “Top Gear” programında bu üç yakıt sistemini kullanan araçlar bir düzenekle patlatılıyordu. Bu araçlardan patlama esnasında en fazla çevre tahribatı yapan ve şiddetle patlayan araç benzinli araç olmuştu. Yeni nesil LPG tankları ve düzenekleri ileri derece güvenlik önlemlerine sahiptir.

LPG’li araçlar yakıt tüketiminde  %30 ila % 40 civarında tasarruf sağlamakta, ancak motor ömrünü ve performansı bir miktar azaltmaktadır. Montaj ve muayene masrafları düşünüldüğünde dizel araçlar için söylediğimiz gibi LPG’li araçlar için yani çok gezenler için avantajlıdır.

Kısacası hangi yakıt sistemi olursa olsun size en uygun olan araç, bütçenize ve kriterlerinize göre değişmektedir.  Eğer fazla uzun yol yapmıyor ve kısa mesafede araç kullanıyorsanız benzinli araç almanız uzmanların tavsiyesidir.

Bizim tavsiyemiz çevreyi de düşünen insanlar olarak LPG’li araçlardır.

HÜSEYİN TANTA

İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ ÖĞRETMENİ

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir