Hangi Filmi İzlemeli, Hangi Kitabı Okumalı?

“Bize bir film tavsiye et de izleyelim” ya da “bize bir kitap öner de okuyalım”… Ne zordur o an.

İzlenecek ve okunacak o kadar çok seçeneğin arasından bir seçim yapmak, tersten daha güzel olur, iğnelikte saman aramak gibi. Daha can acıtıcı!

Öylesine geçiştirmek bir ölçüde karşı tarafı kırmak ki yapmak gerekir çoğu zaman.

Gerçekten beğendiğin bir filmi önermek ama nasıl? Nesini beğendiğini de söylemek mi gerek? Kitabın beklide kokusu güzel sadece. Ya da içinde geçen tek bir cümle! Filmin bir anında beliren küçük bir alıntı için izlemeye değer bulabilecek mi? O tek cümle için kitabı okumayı göze alabilecek mi?

Sorular, sorular, sorular…

Ama artık bir cevabım var!

Kitap mı okumak istiyorsun, eline kalem aldıracak bir kitap bul kendine. Türü, yazarı, kapağı, cildi farklı olsun boşver. “Özgürlük kime” sorusunun cevabı için oku “Böyle Buyurdu Zerdüşt”ü, sadece bir cümle, ama katlanabilirsen! Ya da Mozart ve Salieri açmazını anlamak için oku “Sinema ve Felsefe”yi . Sadece dipnot bilgileri için oku mesela “Dirliş”i. Kör bir ozan olan el-Maarri’nin bugünlere de ışık olan dizeleri için oku “Arapların Gözünden Haçlı Seferleri”ni.

Kayzer Soze’nin şeytana dair enfes benzetmesini duymak için izle “Olağan Şüpheliler”i. Ya da yedi tepeli şehrin en güzel manzarasına kimin sahip olduğunu öğrenmek için izle “Kaybedenler Kulübü”nü. Üç kelimelik Latince bir deyim görmek için sabret “John Wick” teki kana, şiddete, suça. Ya da yek bir anını bile es geçmeden izle “V for Vendetta”yı!

Ama bir katkısı olsun, ya da öyle um! Stanley Kubric’in “Gözü Tamamen Kapalı” filmini izlemeye başlamışsan, filmin; sinemaya gidip büyük beklentiler uman seyirciye karşı bir büyük itiraz olduğunu bil! Öyle otur karşısına.

Ve son söz: hayatın Atilla’nın hazineleri kadar değerliyse, yönü değiştirilip tüm sırlarıyla gömülecek bir koca nehir bulmanda mümkün olabilir, yeter ki aramasını bil!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir