Harita ve Ansiklopedi Kardeşliği: Haritada Kaybolmak

Kraliçeyi Kurtarmak” kitabında Aleks, Sam ve Vanessa ile çocukları maceradan maceraya sürükleyen Vladimir Tumanov, “Haritada Kaybolmak” kitabında da Alt kardeşler ile maceraların kapılarını çocuklara sonuna kadar aralıyor.

Chris ve Francis kardeşler, pazar günü gittikleri sinemadan evlerine dönerken aniden bastıran sağanak yağmurdan kaçmak için bir dükkana girerler. Dükkan Chagrin Hobi ve Tuhaflıklar Dükkanı’dır. Etrafı seyre dalan kardeşler zamanın nasıl geçtiğini anlayamaz ve bir kutuda gördükleri şekerleri yerler. Afiyetle yedikleri bu şekerler başlarına asıl işi açar. Yedikleri şeker “seneduks”tur. Bu, çocukları her gün bir yaş yaşlandıracaktır. Bunun çözümü ise çocukların seçtikleri kurtulma yolu olan büyük bir dünya haritasının üzerinde çıkacak olan on ayrı bilmeceyle karışık coğrafya sorularını çözmektir. Bu soruları çözerken hem Alt kardeşler hem de siz dünya haritası ile ansiklopedilerin gücünü anlayacaksınız.

Alt kardeşler için ilk başta işler gayet yolunda gitse de haritadaki soruların ne zaman belireceğinin belli olmaması, günlerin geçmesi ile beraber çocukların hızla yaşlanması ve bir televizyoncu olan James T. Wrangel’in onları televizyona çıkarmak için iki adamıyla peşlerine düşmesi işleri zora sokmuştur. Çünkü çocuklar başlarına gelenleri kimseyle paylaşamazlar. Onun için hem çevrelerinden hem de özellikle Wrangel’den kaçmaları gerekmektedir.

İşte bu müthiş kovalamaca; bilmeceyle iç içe girmiş coğrafya sorularının çözümü ile aydınlığa kavuşan ülkeler ve bu ülkeleri bulmak için edinilen onlarca bilgi; yaşlılığın çocuklar üzerindeki etkisi;  Chagrin Hobi ve Tuhaflıklar Dükkanı’nda gördükleri sağ elindeki sarı baltasıyla Mutlu Joel, elinde beyaz mendili ve omzundaki papağanı ile Sulugöz Teresa, insana uzak diyarlara maceraya gitmek özlemiyle dolu hissi veren Gezgin Tim ve koca sakalı ve kel kafası ile Hırçın Marvin adlı boyalı, küçük ahşap heykelciklerin ete, kemiğe bürünüp Alt kardeşlere rehberliği ve zor anlarında imdada koşmaları; birden önlerine çıkan ve işleri bittiğinde sanki hiç yerlerinde yokmuş gibi yok olan ormanın içindeki sarı kulübe ve ıssız köydeki muhteşem konak ile soluksuz bir macerada bulacaksınız kendinizi.

Alt kardeşler yaşlandığında çocukların aklına hep dedesi ile ninesi gelir. Onların ne zorluklar çektiklerini daha derinden anlarlar. Son zamanlarında yanlarında daha fazla olamadıkları için pişman olurlar. Bu pişmanlık onları kimi zaman çok mutsuz eder. Yaşlılara gereken önemin verilmesi gerektiğinin altının kalınca çizildiği kitapta, kardeşliğin, dayanışmanın, kararlı olmanın ve bilimsel düşünmenin de önemi sık sık vurgulanıyor. Ayrıca ansiklopedilerin öneminin kalmadığı günümüzde çocuklarımıza tekrar ansiklopedilerin gücünü hatırlatan bu kitap sadece bu anlamda bile büyük övgüyü hak ediyor.

Vladimir Tumanov’un “Kraliçeyi Kurtarmak” kitabını okudunuz ve hala “Haritada Kaybolmak” kitabını okumadıysanız okumak için acele edebilirsiniz. Alt kardeşlerle beraber harita ve ansiklopedi kardeşliği size çok şey katacak.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 8 tane yorum yapılmış.

 1. nn diyor ki:

  Süperrrrrr

 2. Burak diyor ki:

  bencede cokkk güzel be

 3. Yaren diyor ki:

  çokkkk Güzelllll 😀 🙂

 4. ali demirkal rasathane orta diyor ki:

  uff sınavı olmasa guzel :D:D:D:

 5. Hüseyin Demir diyor ki:

  Gerçekten çok güzel bir kitap. Keşke her öğrenciye sınavda haritada kaybolmak kitabını sorsalar. Bu fırsatı elinizden kaçırmayın özet aramak yerine okumanızı tavsiye ederim. Belki ilerde sizde gezi yazılarını yazıyor olursunuz.

 6. kemalhan diyor ki:

  abiiii saolunn yaa adanadayımm hoca istemişti bugün yazılı var işşalllah 100 alırımda sözlüm 100 olur saolunn

 7. Jmhflyrjh diyor ki:

  Çok da güzel değil.

 8. bi insan diyor ki:

  Sağol abi çok işime yardı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir