Havalar Neden Sıcak?

Havalar son günlerde gayet güzel gidiyor. Kış mevsimine yaklaştığımız bugünlerde havaların neden bu kadar iyi gittiğini hiç düşündünüz mü?

Sonbahar mevsiminde bazı insanlar yere düşen yapraklar arasında romantik romantik gezinirken, bazı insanlar da pastırma hazırlama telaşındadırlar. Çünkü, bu dönemde pastırmalar hazırlanır ve hazırlanan bu pastırmaların kurutulması gerekir. Bu işlem, sonbahar mevsiminde güneşin olduğu günlerde, gölgede yapılır. İşte, güneşin fazlaca hissedildiği bugünlere “pastırma yazı” adı verilir.http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Peki, nedir bu pastırma yazı tam olarak? Pastırma yazı, sonbahar mevsiminde ekim ayının sonu ile kasım ayının ortalarına kadar geçen sürede sıcaklığın yüksek olduğu günleri yani güneşin etkisinin fazla hissedildiği günleri ifade eder. Pastırma yazı, bazı yıllar birden fazla görülebileceği gibi bazı yıllar hiç görülmeyebilir. Pastırma yazı göründüğünde ortaya çıkacak sıcaklığın süresi, birkaç gün ile bir hafta arasındadır. Güneş etkisini gündüz fazlaca hissettirir bugünlerde. Bazen de gündüzler hafif rüzgarlı ve puslu olabilir. Geceler ise daha çok serindir. Yağışın olmadığı bu zaman diliminde gece don görülme riski vardır.

İlginçtir, pastırma yazına Almaya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, ABD’de ise “yerli gazı” olarak adlandırılıyormuş.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir