Hayaletli Gölün Çocukları

Yeşim Saygın Armutak‘ın çocuklar için yazdığı ilk romandır “Hayaletli Gölün Çocukları”. Büyüteç, Efe, Bilye ve Melodi kitabımızın kahramanları. Kahramanlarımız yaz tatilinde sıradan günler geçirirken sokaklarına taşınan Kuklacı Usta’yla birlikte günleri renklenir. Dört arkadaşın yaptığı bisiklet sefasının birinde kayalıktaki mağarada eski bir el yazması, eski bir yüzük, bir de çene kemiği parçası bulmaları ve Kuklacı Usta’nın arkadaşı Kaptan’ın da Kuklacı’yı ziyarete gelmesiyle heyecan doruğa çıkar. Serüvenin devamını benden değil kitaptan öğrenebilirsiniz.

Yeşim Saygın Armutak “Hayaletli Gölün Çocukları” kitabında “Bataklığın Kıyısındaki Ev” kitabında olduğu gibi arkadaşlığı yüceltmiş ve iyi arkadaşlığın nasıl olacağı ile ilgili ip uçları vermiş. Arkadaşlar birbirlerine gerçek isimleri ile değil takma isimleri ile hitap ediyor. Birbirlerini dayak yiyeceklerini bildikleri halde koruyorlar. Adeta gözlerinden ne dediklerini anlayabiliyorlar.

Yeşim Saygın Armutak bu kitabında da sıradan yaşamın içine gizemi başarıyla yerleştirmiş ve bu gizem kitabın sonuna kadar devam etmiş. Ayrıca Yeşim Hanım’ın kitaplarında bu gizemle beraber heyecan hiç eksik olmuyor. Kitabın kahramanları ile beraber kitabı okuyan çocuklar bu muhteşem heyecanı yaşayacaklar ayrıca adım adım var olan gizemi çözmeye çalışacaklar.

Yeşim Saygın Armutak‘ın kendine özgü dilinin üzerinde durmadan edemeyeceğim. O, muhteşem betimlemeleriyle kitabına ayrı bir tat katıyor. Genellikle betimlemeler çocukları sıksa da o betimlemeleriyle çocukları kitabına daha çok bağlıyor. Çocukların dilinden konuşması ve kahramanlarının maceralarındaki ayrıntıları çocukların hayal dünyaları ile betimleyebilmesi onun başarısını sağlıyor.

“Hayaletli Gölün Çocukları” kitabını hiç çekinmeden 5. ve 6. sınıf öğrencilerimize okutabiliriz. Çocuklar, bu kitabı okurken çok eğlenecekler.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir