Hayatı Anlamlı Kılan Zıtlıklar Üzerine

Hayat hep zıtlıklarla doludur. Onun için hayat güzel, etkileyici ve anlamlıdır. Düşünün şöyle bir hayatta hep beyazların olduğunu ya da hep siyahlarınhttp://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif olduğunu. Bir başka deyişle siyah olmasa idi beyazın tadını, güzelliğini, etkileyiciliğini nasıl anlayabilirdik ki? Ya da beyaz olmasa idi siyahın kötülüğünü nasıl anlayabilirdik?

Hayatında hep iyi şeylerin olmasını isteyenlere şaşarım. Yani ben hep mutlu olayım diyenler bence hayattan tat almasını bilmeyenlerdir. Kederi ya da hüznü bilenler için belki mutluluğu istemek olağandır ama kederi ya da hüznü hiç yaşamadan mutluluğu her daim istemek sıradanlığın sularında yüzmektir.

Ağlamak olmasaydı gülmenin, ayrılık olmasaydı kavuşmanın, yaşamı tek geçirme olmasaydı çift olmanın, nefret etme olmasaydı sevmenin, hastalık olmasaydı sağlığın, acı olmasaydı tatlının, soğuk olmasaydı sıcağın anlamını nereden bilebilirdik. Belki de en önemlisi ölüm olmasaydı yaşamanın anlamını nasıl bilebilirdik. Şüphesiz bu örnekleri artırabiliriz.

Zıtlıklarla dolu olan bu dünyada sanırım bize düşen bu zıtlıkların olduğunu ve hep olacağını unutmamaktır. Olumsuz şeyler olduğunda yani hayatın siyah yüzü ile karşılaştığımızda hayata karşı dik durabilmeyi bilmeli, yere sağlam basabilmeli ve hayatın siyah yüzünden sonra beyaz yüzünün de muhakkak geleceğini unutmamalıyız. Değil mi ki karanlığın en yoğun olduğu an, aydınlığa en yakın olunan andır. Aydınlık günlere…

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. merve diyor ki:

    yazıklar olsun bu polislere adam mı koruyorlar adammı öldürüyorlar hiç belli değil be…!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir