Her Şey Hayalle Başlar

Anne çocuğun odasına girer. Anne:

– Oğlum, niçin bu kadar dalgınsın? Ne kadar hayalcisin sen aklı havada oğlum.”

Çocuk:

– Hıımmm, şey…

Anne:http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

– Bırak hayal kurmayı da yanıma gel. Akşam amcanlar gelecek. Gel, bana yardım et.

Çocuk:

– Tamam, annhayale!

Böyle bir senaryo eminim hepinize tanıdık geliyordur. Toplumumuzda maalesef çoğu insan tarafından hayal kurmak kötü bir şey gibi algılanır. Bu insanların gerçeklerle bağlantısı olmadığı savunulur. Ama işin özüne indiğimizde gerçek hiç de öyle değildir.

Sanatçıların ve bilim insanlarının hayatlarına baktığımızda hepsinin her şeyden önce hayal dünyaları çok gelişmiştir. Yine çoğu sanatçıların ve bilim insanlarının hayatlarına baktığımızda hemen hepsinin toplumdan kopuk yaşadığı bilinen bir gerçektir. Bizler onlar gibi yapamadığımız için onları farklı olarak yaftalamaktayız. Bizler sıradanlığın koylarında yüzerken onlar uçsuz bucaksız denizlerde sıra dışı bir hayat sürmektedirler. Çevremize baktığımızda ne görüyorsak onların mimarı işte bu uçsuz bucaksız denizlerde sıra dışı bir hayat sürenlerin eseridir.

Bizler her şeyden önce hayal kuran nesiller yetiştirmek zorundayız. İlk önce anne baba, sonra toplum, sonra da okul hayatı çocuklarımızı hayal kurmaktan alıkoymaktadır. Ama bilmiyoruz ki toplum için ne yapılmışsa bunların hepsi ilk önce hayal edilerek yapılmıştır. Hayal edilmeden yapılan bir yenilik var mı?hayaler

Gelecekte insanlık için ne yapılacaksa yine bunları hayal kurabilenler yapacaktır. Onun için ey anne babalar, bırakalım çocuklarımız hayal kursun; bırakalım çocuklarımız sıra dışı olsun.

Unutmamalıyız ki her şey hayalle başlar.

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir