Her Zaman Bir B Planın Olmalıdır: Kaçış Planı

2013 yılının en iyi filmlerinden birisi olarak gösterilen “Escape Plan” yani “Kaçış Planı” soluksuz seyredebileceğiniz bir aksiyon filmi. Filmin yönetmeni “Ayin”, “1408”, “Şeytana Karşı”, “Raydan Çıkanlar”, “Şangay” gibi filmlerin yönetmeni olan Mikael Hafström. Oyuncular ise gerçekten sağlam diyebiliriz. Son oynadığı üçüncü sınıf filmlerden sonra böyle birinci sınıf bir filmde Sylvester Stallone’yi görmek iyi oldu. Onun yanında yine eski bir kurt var: Arnold Schwarzenegger. Bunların yanında Sam Neill, Faran Tahir, Jim Caviezel, 50 Cent gibi isimler var. Filmin senaryosunu ise 2011 yılında gösterime giren “Koruyucu” filminin senaristi Jason Keller ve Miles Chapman yazmış.

kaçış planı konusu

Ray Breslin (Sylvester Stallone), dünyanın en çok tanınan güvenlik tasarımcısı ve uzmanıdır. Hapishanelerin güvenlik problemlerinin olup olmadığı konusunda uzman olan Ray, filmin başladığında bir hapishanededir ve oradan firar eder. Filmin ilk 10 – 15 dakikasındaki bu aksiyonla koltuğuma çakılıp filmi soluksuz seyretmeye devam ediyorum. Daha sonra Ray ve ekibine yeni bir iş teklifi gelir ve bu sefer fiyat iki katına çıkarılmıştır. İşi kabul eden Ray, daha her şeyin başında işlerin ters gittiğini anlar ama iş işten çoktan geçmiştir. Onun kitaplarını yalayıp yutan bir tasarımcı ve aynı zamanda hapishanenin müdürü ile karşı karşıya olan Ray, bu hapishaneden çıkmanın kolay olmayacağını anlar. Ümidini yitirdiği zamanlarda yardımına koşan Rottmayer (Arnold Schwarzenegger), onun her zaman destekçisi olur. Hapishanenin bütün bölümlerini, gardiyanları ve hareketleri kafasına yazan Ray, Rottmayer ve Javed (Faran Tahir)’in yardımıyla o hapishaneden de firar etmeyi başarır.

kaçış planı özet

Filmin ilk 10 – 15 dakikasındaki aksiyondan sonra aksiyon düşse de hapishanede firara gelen bölüme kadar mükemmel yazılmış senaryoyla ve iyi oyunculuklarla tatmin oluyorsunuz. Bu anlamda gerilimin hiç düşmediğini hissedeceksiniz. Siz de Ray’la kaçış planları yapacak, ona destek olacaksınız. Bu arada her zaman bir “B” planınız olması gerektiğini beyninize kazıyacaksınız. Beyniniz her daim çalışacak, siz de sonda kahramanlarımızla beraber harekete geçeceksiniz. Harekete geçtiğinizde aksiyon son raddeye varacak, Sylvester’in son dövüş sahnesinde ve Arnold’un ağır makineli silah şovu sahnesinde geçmişe özlem duyacaksınız.

Sıkılmadan seyredeceğiniz bu filmi hala seyretmeyenler varsa en azından hiç olmazsa Sylvester ve Arnold’un hatrına seyredebilir. Ayrıca iyi bir ikili de olmuşlar.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir