“Herkes Tek Başına Ölür”

Avucunda tuttuğu siyanür tüpünü tüm benliğiyle sımsıkı kavrayan Otto Quangel, tek kişilik hücresinde; duruşmada “bu vatan hainini savunmayacağım” diyerek cüppesini çıkaran avukatı Dr. Stark’ın karşısında dimdik duruyordu.

Neden geldiğini sordu, Otto, avukata.

Avukat af dilekçesi için geldiğini ve bunun olması gereken yasal bir prosedür olduğunu geveledi ağzının ucuyla.

Biricik oğullarını cephede bir hiç uğruna kaybeden Qunagel’ler, birbirini ispiyonlayan, satan, jurnalcilikle kimsenin kimseye güvenmediği Berlin’de, iki yıl boyunca 276 kart ve 9 mektup yazdılar savaşın anlamasızlığını anlatan. Her gün evde hazırladıkları kartları bilmedikleri apartmanların merdivenlerine bıraktılar, SS subaylarından ya da gözü dönmüş “Gestapo” sürülerinden korkmadan.

Ve iki yıl sonra yakalanmışlar, karı-koca dağıttıkları Nazi karşıtı kartpostallar nedeniyle vatana ve Führer’in davasına ihanetten giyotinle ölüm cezasına çarptırılmışlardı.

Ne Otto ne de Anna mahkemede yalvarmamışlar ve kahrolsun Hitler, kahrolsun Goebels, kahrolsun Himmler demekten de geri durmamışlardı.

Şimdi, mahkemede hakimlere dalkavukluk eden avukatı Otto’ya dönerek:

“ Sanırım eşinizi savunan meslektaşımın da dediği gibi siz delirmiş iki insansınız” demişti.

Otto sert bir ifadeyle, “ onurlu kalmak için her şeyi göze alan insanlar sizin için delirmiş mi demek” diye sordu.

Avukat: “ kart yazmadan da onurlu kalabilirdiniz” deyince, Otto kararlı bir şekilde şu cümleleri haykırmıştı dalkavuk avukatın suratına:

“ Suskun kalanlar, olup biteni onaylayanlardır. Böyle şık, iyi giyimli, pantolonu ütülü, tırnakları bakımlı ve müvekkilini ikiyüzlü yalan, dolanlarla savunan bir avukat olmak için siz neler verdiniz?

Ve bir gün gelecek, belki de siz de bu yaptıklarınız için başınızı yitireceksiniz, tıpkı benim gibi. Ancak aramızdaki fark şu olacak: Ben onurlu kaldığım için, siz ise onurunuzu yitirmeyi göze aldığınız için…”

…………

Gerçeklerden yola çıkılarak yazılan bu destansı ibret vesikasını okumak isteyenler için, kaynak:

Hans Fallada, Herkes Tek Başına Ölür!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir