Hiçbir Şey Satın Almama Günü

Olanaksız… Mümkün değil… gibisinden sözlerinizi duyabiliyorum. İçten içe ben de olabileceğine çok fazla inanamıyorum. Biliyorum ki insan doyumsuzdur. Biliyorum ki insan gösteriş budalasıdır. Biliyorum ki kulaklara bir şeyler tüketilmesi gerektiği fısıldanmıştır.

Tüm bunları yıllar önce Ted Dave yıllar önce biliyordu ama bildikleri onu korkutmadı içindeki umut ışığını öldürmedi. Girişimlerinin etkisiyle 29 Kasım günü “Satın Almama Günü” olarak dünya çapında kutlanmaya başlandı. Kutlama dediysem öyle insanlara hediye alıp dağıtılarak yapılan kutlamalardan bahsetmiyorum. Hiçbir şey satın almadan yapılan kutlamalardan bahsediyorum. Satın Almama Gününün tek amacı yalnızca satın alarak yapılan tüketime engel olmak değil. İnsanları daha bilinçli tüketiciler haline getirmeyi de amaçlıyor.

24 saat süresince hiçbir şey satın almamak üzerine kurgulansa da Satın Almama Günü farklı ülkelerde değişik protestolarla da kutlanıyor. Kimikredi kartı AVM’lerin önünde kredi kartlarını kesiyor kimi el ilanı dağıtıyor kimi alışveriş yapılmayan bölgeler oluşturuyor kimi…

Siz de bugünden başlayarak bu özel günde hiçbir şey satın almazsanız kim bilir belki de ülkemizde yapılması düşünülen AVM’lerin yerlerine ağaçlar dikilir.

Satın Almama günümüz kutlu olsun.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir