Hoş Geldin Hıdır ile Ellez

Hıdırellez bolluk, bereket ve baharın habercisi olarak bilinir. Bu sebeple bu günleri boş geçirmemek ve unutmamak lazım kanaatindeyim. Hıdırellez, her zaman beni çok heyecanlandıran gizemli bir olaydır. Çünkü Türkler bu günleri özel günler olarak kabul eder. Ayrıca Hıdır yani Hızır a.s ile Ellez yani İlyas a.s’ın buluştuğu günü ifade eden Hıdırellez gününde bu mübarek zatların her zaman insanların yanında ve isteklerinin kabulü için bir aracı olduğu düşünülür.

hıdırellez nedirHıdırellez için 5 Mayıs gecesinden hazırlıklara başlamalıyız. Ben size bizim oralarda -Çanakkale ve yöresi- yapılan hazırlıklardan bahsetmek istiyorum: Çanakkale yöresinde 5 Mayıs öncesi ardıç ağaçları kesilmeye başlanır. Köyde herkesin bildiği ve kabul ettiği hıdırlık denilen yere yığılır. Sonrasında köyün en büyük ağacına kocaman bir beşik kurulur. Gündüz köyün bütün gençleri salıncakta hep birlikte sallanarak eğlenirler; şarkılar, maniler, türküler söylerler. Akşamında da ateş yakılacak yer hazırlanır, eğlence amacıyla müzik sistemi kurulur. Bütün köy toplandığı zaman ateş yakılır. Büyüklü küçüklü herkes kıvılcımlar çıkan büyük ardıç ateşinden atlarlar. Küçüklüğümden lise yıllarıma kadar her yıl 6 Mayıs’ta yakılırdı armacım ateşi. Armacım ateşi, ardıç ağacından yakılan ateşe denirdi. Öylesine büyük bir ateşti ki bir gün birinin düşeceği korkusuyla heyecanla izlerdim armacım ateşini hep. Şimdilerde bu kutlamalar yavaş yavaş değerini yitirse de bazı yerlerde hala çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Ayrıca bazı belediyelerin de hıdırellez zamanlarında farklı etkinlikler düzenlemesi hoş bir tutumdur.

Hıdırellezi boş geçirmemeniz için size işe yarayan birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum:

1- Bolluk ve bereketin gökten yağdığı bu günlerde evdeki kuru yiyeceklerin ve su ve yağ kaplarının ağzı açılır. Çünkü içine bolluk ve bereket girdiğine inanılır.

2- Bekar kızın çeyiz sandığı kısmet gelmesi açılır.

3- Hıdırellez sabahı erken kalkılır.

4- Beş mayıs akşamı gül ağacının dibine bebek, araba, ev gibi isteklerin resmi çizilir.

5- Kağıda dilek yazılarak sabaha karşı akan suya atılır.

Yazan: Ayşe Girgin Karabıçak

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 3 tane yorum yapılmış.

  1. Meltem diyor ki:

    dilekler ne zaman yazılıyor ne zaman denize atılıyor

  1. 03 Şubat 2016

    […] hıdırellez zamanında kayın ağacına ya da diğer ağaçlara çaput bağlamak kayın ağacının ya da […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir