Hulusi Kentmen

Türk filmlerinin unutulmaz oyuncusu olan Hulusi Kentmen’in bugün ölümünün 20. yıl dönümü. Büyük oyuncuyu sevgi ve rahmetle anıyoruz.

Hulusi Kentmen 20 Ocak 1912 yılında Tırnova’da doğmuştur. O yıllarda Tırnova Bulgaristan Krallığına bağlı bir yerdir. Bulgaristan’dan İstanbul’a ne zaman geldiğini tam olarak bilemesem de bu büyük ihtimal mübadele yıllarında ya da daha erkense Balkan Savaşları yıllarında olmuştur. (Bu konuda bilgisi olan arkadaşımız paylaşırsa sevinirim.)  Hulusi Bey aslında Deniz Kuvvetleri’nde astsubay idi. Emekli olduktan sonra sinema oyuncusu olmuştur.

Onun oyunculuğa adım atma öyküsü ne kadar doğrudur bilinmez ama ilginçtir. Zamanında Hulusi Bey’in evinin önünde çokça film çevrilirmiş. Bu duruma da çok kızarmış Hulusi Bey. Bir gün yine evinin önünde çekim yapanlara kızmak için yanlarına indiğinde ona “Sen de gel oyna!” demişler. Deyiş o deyiş! Hulusi Bey de o günden sonra oyunculuğa başlamış.

İlk filmi 1940 yılında rol aldığı “Sürtük” filmidir. Çeşitli rivayetler olsa da beş yüze yakın filmde rol aldığı söylenmektedir.

Hulusi Kentmen, 20 Aralık 1993 günü böbrek yetmezliğinden aramızdan ayrılmıştır.

hulusi kentmen kimdirHulusi Kentmen post bıyıklarıyla, sevecen edasıyla, tontonluğuyla gönüllere taht kurmuştur. O, bir büyüğümüz gibidir. Bizim gibidir. Bazı filmlerinde hepimizin dedesi olmuş, bazı filmlerinde şehrin komiseri olmuş, bazı filmlerinde adalet dağıtan hakim olmuştur. Ne olursa olsun o, her zaman tatlı, sert bir şekilde yol gösteren; ilk başta acımasız olsa da sonra kalbi yumuşayan yani acımasızlığı giden; post bıyıklarını burarak herkese gülümseyen bir büyük oyuncudur.

Tekrar, tonton dedemizi saygı ve rahmetle anıyor, bu küçük yazımızı ona ithaf ediyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir