I. TEOG Çıkarması

Sekizinci sınıf öğrencilerimiz için yeni bir TEOG sınavı dönemine daha giriyoruz. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan TEOG sınavına sayılı günler kaldı. 26-27 Kasım tarihleri arasında olacak sınavın mazeret sınavları ise 13-14 Aralık’ta olacak.

Sınavlara öğrenciler kendi okullarında girdikleri için uzmanlar, bu durumun öğrencilerin kaygı düzeyini azalttıklarını ifade ediyorlar. Uğur Hazırlık Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil’in bu konudaki açıklaması şöyle: “Yeni sistemin öğrenciler üzerinde oluşan baskı ve stresi azalttığını geçen seneki sınav sonuçlarında gördük. Özellikle öğrencilerin sınava kendi okullarında girmesi sınav kaygısını belli bir ölçüde düzenliyor. Geçen yıla baktığımızda tüm öğrencilerin yüksek puanlar aldığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla okulların puanları yükseldi. Yeni sistemle beraber kaygı azaldı ve konu sayısı azaldı böylelikle sınav kolaylaştı.”

Ortak sınavların yapıldığı günlerde sınavların yapıldığı okullarda, okulların tatil olacağını belirten MEB, öğretmenlerin kendi okulları dışında ve branşları haricinde görev alması uygulamasının bu yıl da devam edeceğini belirtti. Bu yıl ek olarak öğretmenlerin görevli olmadığı günlerde kendi okullarına en geç saat 9’a kadar gelerek hazır bulunmaları gerektiği, daha sonra görevine ihtiyaç duyulmayan öğretmenlerin okuldan ayrılabileceği ifade edildi.

Ayrıca geçen yıl iki kitapçık bulunan sınavda bu yıl kopya ve kopyaya teşebbüsü en aza indirmek için dört kitapçık basıldı. Her ders için 20 soru ve 40 dakika verilecek sınavda öğrenciler 26 Kasım Çarşamba günü Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sınav olacak. Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil sınavları ise 27 Kasım Perşembe günü yapılacak. İlk sınavlar 9’da başlayacak. Son sınavın bitiş saati ise 12.

TEOG sınavına girecek bütün öğrencilere başarılar diler, herkesin emeğinin karşılığını alacağını hatırlatırız.

Not: Nazik Kösegil Hanımefendi’nin beyanatı Milliyet gazetesinden alınmıştır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir