II. Dönem TEOG Sınavı Türkçe Soruları Genel Değerlendirmesi

Birinci dönem yapılan TEOG sınavından sonra hem öğrenciler hem de bizler ikinci dönem için yapılacak sınavı beklemeye başlamıştık. Nihayet 8. sınıf öğrencilerimiz dün ve bugün sınavlarına girerek üzerilerinden büyük bir yükü atmış oldu ama hemen öğrencilerimiz ve velilerimiz için belirtmeliyim ki daha üçüncü sınavlar var. Üçüncü sınavlarda öğrencilerimizin alacağı notlar, liseye yerleşirken çok fazla önem arz edecek. Onun için biraz daha dişinizi sıkmalısınız.

Birinci dönem yapılan TEOG sınavındaki Türkçe sorularını her ne kadar eksiklikler olsa da genel olarak beğenmiştim. Dün yapılan Türkçe sınavının sorularını bugün gördükten sonra birinci dönem Türkçe sorularını iyi ki de beğenmişim diyorum. Çünkü bu dönemki Türkçe sorularının hiçbir ayırıcı tarafı yok. Bütün sorular çok basit. Soruları gördükten sonra aklımdan “Biz boşuna ders anlatıyoruz.” fikri geçti doğrusu.

Sorulara genel olarak baktığımızda okuduğunu az çok anlayan ve dersi de yine az çok kenardan, köşeden dinleyen bir öğrencinin yapamayacağı soru yok. Bir iki soruyu çıkarırsak eğer hem anlam sorularının hem de dil bilgisi sorularının 5 ve 6. sınıf seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu sorunun doğru bir çeldiricisi bile yok.

Niçin Türkçe soruları bu kadar basit sorulur anlamış değilim. Bu soruları hazırlayanlar acaba bir şeylerden mi çekiniyorlar ki bu sorular basit hazırlanıyor? Biraz dikkat etseler, biraz ihtimam gösterseler ne olur ki! Daha önceki tecrübelerimizden biliyoruz ki Türkçe dersinden ayırıcı soruların olmaması, öğrencilerin Türkçe dersinden yavaş yavaş soğumalarına ve uzaklaşmalarına sebep olur. Çünkü ayırıcı bir soru sorulmayan ya da hiç soru sorulmayan bir dersten öğrenciler çok rahatlıkla kopabiliyor. Allah’tan, hala, Türkçe dersinin, not ortalamasına etkisi fazla. Bu da olmazsa vay halimize!

Tek tek sorulara incelediğimizde 15 sorunun anlam bilgisinden, 1 sorunun paragrafla harmanlanmış olarak edebi bilgilerden, 3 sorunun dil bilgisinden ve 1 sorunun da noktalama kurallarından olduğunu görmekteyiz. Sorular müfredatla ilgili sorulmuş ama işlediğimiz fiilde çatı konusundan yine soru gelmemiş.

Değerli MEB yetkileri fiilde çatı konusunu ya müfredattan çıkarın ya da şu konudan bir soru sorun artık. En iyisi müfredattan çıkarılması. Çünkü hem bu dersi veren öğretmenler tarafından hem de akademisyenler tarafından tartışma konusu olan bu konuyu öğrencilere anlatmaya çalışmak bence mantıklı değil. Onun için hiç zorlamaya gerek yok. Zaten siz de sormuyorsunuz, çıkarın gitsin.

Geçen dönem 1 tane de olsa sorulan yazım kuralları ile ilgili bu sınavda soru çıkmaması da ayrıca ayrıca ilginç bir durum. Yoksa geçen dönem sorduğunuz soru biraz tartışıldı da onun için mi çekindiniz? Bence çekinmeye gerek yok. Bu konuyu da es geçmeniz doğru değildi.

Edebi bilgilerden soru sorulduğunda TEOG sınavındaki gibi paragrafla harmanlanmış olarak sorulmasını hep doğru bulmuşumdur ama yine en basit yazı türünün sorulması ve cevabın daha hemen ilk cümleden belli olması ne kadar basit bir sınav hazırlandığının göstergesi diyebiliriz.

Sözün özü kolay bir Türkçe sınavı olmuş. Üzerinde düşünülmeden, tartışılmadan hazırlanan sorular sorulmuş. Daha özen gösterilmesini ve daha ayırıcı bir sınav olmasını dilerdim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir