İki Bölgemiz ve Camileri

Malumunuz biz Doğu Karadeniz’in şirin bir ilçesi olan Tireboluluyum. Bu sebeple Doğu Karadeniz’de az çok gezmişliğimiz vardır. Son iki, üç yıldır da Ege Bölgesi’nde gezme imkanı buluyoruz. Bu iki bölge arasında tespit ettiğim ve çok şaşırdığım bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin halkını genel olarak incelediğimizde halkın muhafazakar, değerlerine bağlı ve eskiyi koruyan özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ege Bölgesi’nin halkını genel olarak incelediğimizde ise halkın büyük çoğunluğunun yenilikçi ve kendisini kolay kolay muhafazakar olarak tanımlamadığını görebiliriz. Nitekim bu tutum o iki bölgenin verdiği oylara da yansımaktadır.

Doğu Karadeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi’nin bu özellikleri genel olarak herkes tarafından bilinen bir gerçektir ama ben bu iki bölgeyi az çok gezmiş birisi olarak bu iki yöredeki cami kültürünün bu iki bölgedeki halkın genel karakteristik özelliklerine ters düştüğünü düşünmekteyim. Şöyle ki Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki camilerin tarihine baktığımızda camilerin geçmişi çok eskiye dayanmaz ama Ege Bölgesi’ndeki camilere baktığımızda camilerin geçmişi çok eskiye dayanıyor. Ege Bölgesi’nde gezerken rahatlıkla 150-200 yıllık camileri görebiliriz ama aynı durum Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yok.

İklimin yapılar üzerindeki etkisini bir yana bırakırsak muhafazakar bir tutumda olan Doğu Karadeniz Bölgesi halkı camilerini daha fazla korumalı ve geçmişini bugüne daha fazla yansıtmayı bilmeli ama hızlı tüketme ve müteahhitlik hastalığı bizim yöre insanının ruhuna işlediği için bundan nasibini camiler de almıştır diye düşünüyorum. Kendisini muhafazakar olarak tanımlamayan Ege Bölgesi halkı da camilerini korumayı bilmiş, geçmişi ile bugünü arasında bir köprü oluşturmayı sağlamıştır.

Muhafazakar Doğu Karadeniz Bölgesi halkı yani bizim yöre halkı da muhafazakar olmayan Egeliler gibi camilerini korumayı öğrenirler ve düşündüğü gibi yaşamayı kendilerine düstur edinmeyi bilirler.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir