İki Dünya Arasında

İyiyle kötünün savaşının hiçbir zaman son bulmayacağı evrenimizde yönetmen ya da senaristlerin tekrar tekrar aynı konuyu işlemelerine şaşmamak gerek.

john-carter-iki-dunya-arasinda

2012 yapımı “John Carter: İki Dünya Arasında” aksiyon, macera ve bilim kurguyu harmanlamış bir yönetmen olan Kayıp Balık Nemo, Oyuncak Hikayesi gibi filmlerden tanıdığımız Andrew Stanton’un yapıtlarından biri.

Savaşmayı bırakmış, eski bir yüzbaşı olan John Carter’ın söz dinlemez asi kişiliğini vurgulayarak başlayan film, kahramanımızın Mars’a –deyim yerindeyse- ışınlanmasıyla ilginç bir hal alıyor. Üç farklı düşünebilen ırkın yaşadığı Mars yok olma tehlikesiyle yüz yüzedir ve burada yaşayan ırklar birbirlerine açıkça düşmanlık beslerler. Savaşa karışmak istemeyen John Carter, alımlı ve güzel Prenses Dejah Thoris’e aşık olunca onların düşmanlarına karşı şavaşa katılır.

Bilim kurgu seyircisini bir noktaya kadar doyurabilen film Star Wars benzeri sahneleri ve ırklarıyla dikkat çekiyor. Willem Dafoe,  Mark Strong,  Taylor Kitsch,  Lynn Collins ve  James Purefoy’un canlandırdığı karakterlerin anlatımının zayıf kaldığı öykü zorlama bir romantizmle devam etse de ikinci film çıktığında izleyeceğim yapıtlar arasında yer alıyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir