İki Kardeşin Onur Hikayesi: İt Dalaşı

“Yenilginin rengi göz bebeklerini boğsa da, hepimiz gibi yoluna devam et ve inatla gülümse. Gülümse ve karanlık kuytuların en karanlığında yaralarını yala. Parmaklarınla yaralarına dokun ve onları hatırla.”

“İnsanlar düşündüklerini söyleyenleri sever.”

it dalaşı

Markus Zusak’ın birinci kitabı Köpek Düşleri’nden sonra “İt Dalaşı” serinin ikinci kitabı. Kitapta Wolfe ailesinin hikayesi devam ediyor. Tabi ki Cameron Wolfe ile abisi Rube’un hikayesi merkezde. Okurken sıkılmayacağınız, bir solukta okuyacağınız bu kitap Türkiye’de yayımlanalı daha bir ay oldu. Serinin üçüncü kitabını da okumak için bekliyoruz.

Bu kitapta Cameron Wolfe ve Rube hayatlarını kurtarmak ve bir şeyler yapabileceklerini ispatlamak için Perry’nin onlara yaptığı boks maçları teklifini kabul ederler. Olay şöyle başlar aslında. Ailenin babası geçirdiği iş kazasından sonra büyük sorunlar yaşar. Anneleri her zamanki gibi çalışmaya devam etmekte ve ailenin yükünü çekmektedirler.

Ailenin en büyük kardeşi Steve ailenin yanından ayrılır. Kız kardeşi, sevgilisinde ayrıldığı için morali çok bozuktur. Hatta eve geç vakitlerde gelmekte mahallede ve Cameron ile Rube’un gittiği okulda kız kardeşlerinin hakkında kötü şeyler konuşulur. Rube, bu sözü bir gün duyduğunda sözü söyleyeni bir güzel döver. Bu dövüş, kulaktan kulağa yayılır ve sokak aralarında boks müsabakaları düzenleyen Peryy’nin kulağına gider.

Perry, çocukları bulur ve onlara maçlara çıkma teklifi yapar. Çünkü kazandıkları maçlar için 50 dolar, cesaretleri için ise seyircilerden bahşiş alacaklardır. Cameron ilk dövüşte neredeyse hiç dövüşemeden yenilir. Korkar, korkuyu bütün damarlarında hisseder. Zamanla maçlara alışır ve bazı maçlarda da maçları kazanır. Rube ise çıktığı her maçı kazanır. Herkes onu “savaşçı” olarak bilir. Cameron, bazen abisini kıskansa da -çünkü kızlar, gençler, büyükler, yaşlılar, kadınlar onu için deli olurlar- her zaman onula gurur duyar. Çünkü abisi onun için her şeyi yapar o da abisi için. Finallerden önce son maçları iki kardeş arasındadır.

Kardeşler, son maç öncesi ailesine durumlarını anlatırlar ve çocuklarının son maçını ailesi seyretmeye gelir. Muhteşem bir mücadele olur. Cameron abisine karşı yiğitçe ve cesurca mücadele eder. Çünkü Rube bir “savaşçı”dır. Onları seyredenler muazzam bir maç seyrettiklerinin farkındadır. Son raunda kadar mücadele devam eder. Son raunda Rube, sağ eldivenini çıkarır ve sadece sol eldiveni kalır. Kardeşi bu durumu görünce o da sağ eldivenini çıkarır. Evlerinin arka bahçelerinde dövüştükleri günler gibi dövüşürler son raundda. Rube, Cameron’u yense de raundu ikisi de ayakta bitirir. Kazanan Rube olsa da kazanan Wolfe ailesi olmuştur.

Eğlenceli bir kitap… Serinin birinci kitabı olan “Köpek Düşleri” ile bu kitaba yapacağım yorumlar aynı aslında. Onun için özet ve Zusak’ın hayatı hariç kitap yorumuna burada ulaşabilirsiniz. Tıklayın.

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir