İki Yıl Okul Tatili

Okul tatillerini hangi çocuk sevmez? İster iki gün olsun ister iki hafta isterse iki ay… Tatilin geleceğini bilmek tüm çocukların yüzlerinin biraz daha gülmesini sağlar. Hele bir de iki aylık yaz tatili iki yıla çıkarsa… Düş evreninin usta yazarı Jules Verne, orijinali Deux ans de vacances olan “İki Yıl Okul Tatili” adlı yapıtında iki yıllık bir tatili anlatıyor. Okumak için tatili beklemeye gerek yok. Hemen alıp okuyabilirsiniz. Ben tatili bekleyeceğim diyenlerse yapıt hakkında fikir sahibi olmak için yazının devamını okuyabilirler.

Jules Verne’in diğer yapıtları gibi bu yapıtı da beyaz perdeye uyarlanmış.

Okuyucuya Not: Yazının devamı yapıtın içeriği hakkında ayrıntılı bilgiler içermektedir.

İki Yıl Okul TatiliYeni Zelanda’nın başkenti Weillington’da bulunan Chairman yatılı okulunun öğrencileri karnelerini almanın heyecanını taşımaktadır. Bu heyecanlarına yarın çıkacakları iki aylık okul tatili de eklenince birçoğu yerinde duramaz olur. Chairman yatılı okulunun öğrencisi olan on dört çocuk Sloughi adlı gemide yerlerini almış hazır bir şekilde yolculuk zamanını beklemektedir. Bu sırada geminin mürettebatı gemiden ayrılmış, içkilerini yudumlamak üzere çevredeki mekanlara dağılmıştır. Gece boyunca çocuklar yalnız bir şekilde gemide başlarında hiçbir yetişkin olmadan kalacaklardır. Ertesi sabah limana gelen gemiciler Sloughi’nin limanda olmadıklarını görürler. Gemi esrarengiz bir şekilde limandan ayrılmış ve Pasifik okyanusunun engin sularında gözden kaybolmuştur.

“9 Mart 1980 gecesi, fırtınalı denizin üstündeki bulutlar kapkaraydı ve insan bir iki metre ötesini bile göremiyordu. Böyle bir denizde, küçücük bir tekne, olanca gücüyle yol almak için uğraşıyordu. Sloughi adlı bu tekne, yüz tonluk bir yattı. Saat akşamın on biriydi. Bu bölgede gün ancak sabahın beşine doğru ağarmaya başlar. Sabaha çıkabilseler acaba bu ufacık tekne batma tehlikesini atlatabilir miydi? Bu tekne yalnızca fırtınanın dinip azgın dalgaların durulmasıyla kurtulabilirdi.”

Azgın dalgalarla boğuşan gemideki çocukların adları şöyleydi: Briant, Gordon, Moko, Doniphan, İverson, Dole, Baxter, Wilcox, Webb, Cross, Jenkins, Costar, Jacques, Garnett ve Service.

Çocukların Fransız olan Briant, kardeşi ve bir de Amerikalı Gordon’un dışında tümü de İngiliz’di. Doniphan ile Gross, Yeni Zelanda’nın tanınmış ve zengin bir ailesinin çocuklarıdır. On üç yaşını biraz geçmiş olan bu çocukların babaları kardeştir ve ikisi de son sınıf öğrencisidir. Gelişmiş ve titiz bir çocuk olan Doniphan, okulun en seçkin, akıllı ve çalışkan öğrencisidir. Hep birinci olmak ister, bu nedenle arkadaşları ona “Lord Doniphan” adını takmışlardır. Bu yüzden yıllardır Briant ile çekişip durur. Gross ise orta düzeyde bir öğrencidir. Yine aynı sınıftan Baxter on üç yaşında, ağırbaşlı, akıllı, ayrıca çok da becerikli bir öğrenci olup orta halli bir tüccarın oğludur. On iki buçuk yaşındaki Webb ile Wilcox dördüncü sınıftandır. Aileleri zengindir. Bu iki çocuk sık sık kavga çıkarmayı severler. On iki yaşında olan Garnett ile Service ise üçüncü sınıf öğrencileridir ve birbirlerine çok yakın iki arkadaştır. Çalışmayı hiç sevmeyip sürekli dersten kaytarmanın bir yolunu arayan bu iki arkadaş sürekli serüven peşindedirler.

On dört yaşındaki Gordon Amerikalıdır. Beşinci sınıfın en ağırbaşlı öğrencisidir. Her zaman sağ duyuludur ve pratik zekalıdır. Aynı zamanda soğukkanlı ve ciddidir, gözlem yapmayı sever. Babasını küçük yaşta kaybetmiştir. Yeni Zelanda’ya yerleşmiş olan vasisinden başka hiç kimsesi yoktur.

İki Yıl Okul Tatili 2

Fransız olan Briant ile Jacques tanınmış bir mühendisin oğullarıdır. On üç yaşındaki Briant pek çalışkan değildir ama çok akıllıdır. İstediği zaman güçlü belleği sayesinde en ön sıralarda yer alabilir. Doniphan’ın onu kıskanmasının asıl nedeni de budur. Briant ayrıca korkusuz, atılgan ve güleryüzlüdür. Doniphan’ın suratsız ağırbaşlılığıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Kardeşi Jacques okulun en afacan, en başarılı öğrencisidir.
İşte o müthiş fırtınanın Büyük Okyanusta bir kıyıya fırlatıp attığı çocuklar bunlardır. Bu çocukların arasında bir başka çocuk olan Moko geminin miçosudur ve zencidir.

Geminin limandan esrarengiz bir şekilde kaybolmasının ardından geminin kaptanı Bay Garnett, hemen arama çalışmalarını başlatmış ancak bir türlü gemiyi bulamamıştır. En sonunda geminin bir kaza sonucu battığına karar verirler.

İki Yıl Okul Tatili 1

Çocukların aileleri geminin battığını düşünürken gemi bir kara parçasının yakınında azgın dalgalarla birlikte kıyıya vurmuştur.
Çocukların ilk işi kıyı şeridini taramak olmuştur. Kıyı şeridinde bir dere olduğunu gören çocuklar buradan tatlı su ihtiyaçlarını sağlarlar. Gemi kuma oturduğu için bir süre boyunca gemiyi barınak olarak kullanabileceklerini fark ederler çünkü gemi çürüyene kadar parçalanmayacaktır. Büyük çocuklar gemide sağlam kalan malzemenin listesini çıkarırlar ve bulundukları yerin bir ana kara mı yoksa ada mı olduğunu anlamak için oldukları yerdeki en yüksek tepe noktasına tırmanırlar. Bir adada olduğunu anlayan çocuklar aileleri tarafından bulununcaya dek adaya yerleşmeye karar verirler.

Adaya yerleşip orayı kendi yurtları haline getirmeyi başaran çocuklar aralarındaki anlaşmazlıkları da çözümlemek için epeyce çabalarlar. Yaptıkları barınaklarda düzenli bir hayat sürmeye başlarlar. Düzenledikleri bir mağarada yaşamlarını oldukça disiplinli bir şekilde sürdürürler.

İki Yıl Okul Tatili 3Bir gün adaya bir kayık gelir ve yanında iki ölü yatmaktadır. Sabah bu ölüleri gömmeye karar verirler ancak sabah kalktıklarında bu iki ölü sandıkları kişi kayığın yanında yoktur. Ormanı araştırmaya başlayan çocuklar ormanda yorgunluktan bayılmış bir kadın bulurlar. Kırk yaşlarına yakın görünen bu kadın Catherina (Kate) Ready’dir. Kate’nin bindiği gemi isyan eden tayfalarca ele geçirilmiştir. Ancak geminin batmak üzere olması nedeniyle bir sandala binerler. Sandalla adaya yedi haydut daha çıkmıştır. Çocuklar en üst düzeyde güvenlik önlemleri alırlar. Mağaralarına çekilen çocuklar bir yandan da etrafı gözetlerler ancak bu süre içerisinde etrafta haydutların hiçbirini göremezler. Adada bir tutsak gibi yaşamaktan sıkılan çocuklar adayı gözlemlemek için büyük bir uçurtma yapmaya karar verirler. Yaptıkları uçurtmaya bir arkadaşları binecek ve yüksekten bütün adayı gözlemleyecektir. Böylece haydutların hala adada mı yoksa gitmiş mi olduklarını anlayacaklardır. Ancak yapmış oldukları bu uçurtma nedeniyle adaya ayak basan haydutlar adada yaşayan insanlar olduğunu fark ederler. Çocukların planı kendilerine fayda sağlamaktan çok zarar getirmiştir.

İki Yıl Okul Tatili 2

Yağmurlu bir gece mağaranın hemen dışında bir patlama sesi duyan çocuklar hemen silahlarını ellerine alırlar. Tam bu sırada dışarıdan yardım isteyen birinin sesini duyarlar. Kate, bu sesi tanıyınca gelen kişinin iyi biri olan Evans olduğunu anlar ve kapıyı açarak Evans’ı içeri alırlar.

Evans, çocuklara kara parçasına çok yakın bir ada olan Hanovre adasında olduklarını söyler.

Haydutlardan kurtulmak için plan yapan çocuklar Evans’ın da yardımıyla haydutlardan kurtulmayı başarırlar. Sıra bulundukları adadan kurtulmaya gelmiştir. Yine Evans’ın yardımıyla çocuklar okyanusa açılırlar ve sonunda buharlı bir gemi onları bulur. Ailelerine kavuşan çocuklar büyük bir mutluluk duyarlar.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 14 tane yorum yapılmış.

 1. Selin diyor ki:

  HAYATIMDA OKUDUĞUM EN MÜTHİŞ MACERA KİTABI MUTLAKA OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM 🙂

 2. asdas diyor ki:

  Kitabın Özeti Çok Geniş Ve Çok Güzel

 3. Mehmet diyor ki:

  ÇOK GÜZEL VE GENİŞ BUNU OKUDUKTAN SONRA KİTABA GEREK KALMAZDIĞINI ANLADIM 😀

 4. ismail diyor ki:

  güzeeeeel 😀

 5. peri diyor ki:

  çok güzel bence çok beğendim

 6. ezgi diyor ki:

  çoooook güzel

 7. lale diyor ki:

  kitap çok güzel yalnız JULES VERNE’in diğer bir çok güzel kitabı var onlarıda tavsiye ederim:)ESRARLI ADA,DÜNYANIN MERKEZİNE YOLCULUK, SEKSEN GÜNDE DEVRİ ALEM,AY£A YOLCULUK,DENİZLER ALTINDA YİRMİ BİN FERSAH GİBİ KİTAPLARI DENEYEBİLİRSİNİZ

 8. enes diyor ki:

  çok uzunnnnnn

 9. Ceydaaa diyor ki:

  Hayatımda okuduğum en en en müthiş bir özet olmuş yazanın ellerine sağlık

 10. Eylül diyor ki:

  Ayyyy
  çok güzellllllll

 11. zeynel diyor ki:

  Cook hoss ❤

 12. mustafa diyor ki:

  çok güzel ama özeti biraz kısa ama inde müthiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiş

 13. Kadir Özdemir diyor ki:

  şaka şaka çok güzel olöuş çok işşime yaradı zaten yarına bu kitabı tartuşacaktık
  Dilek Hocayla birlikte

 1. 11 Şubat 2014

  […] İki Yıl Okul Tatili (Kitap tanıtımını okumak için tıklayınız.) 12. Madenin Esrarı 13. Karpatlar Şatosu 14. Dünyanın Ucundaki Fener 15. Altın Volkanı 16. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir