İki Zalim-İki Ölüm: Haccac ve Şaron

Emevi dönemi Irak valisi ve komutanı kan içen Haccac’ın ölümü ve 8 yıllık komadan sonra ölümü gerçekleşen Ariel Şaron’un ölümleri birbirlerine benzer. Hayatları süresince yaptıkları zalimlikler ve döktükleri kanlar o kadar fazla idi ki ölümleri de bir o kadar zor olmuştur.

Önce Haccac’ın zalimliklerine birkaç örnek verelim ve ölümünün nasıl tasvir edildiğini anlatalım:

Haccac yaklaşık yirmi yıl valilik yapar ve bu sürede yüz yirmi bin kişinin öldürülmesinden sorumludur. Vasıt kentinde dağlar arasında bir hapishane yaptırmıştır. Üstü açık olan bu hapishanede bekletilen insanlar yazın sıcak ve susuzluktan kışın ise soğuktan hastalanıyor ve kısa süre içinde ölüyordu.

Özellikle Hz. Ali’ye olan kini ve düşmanlığı o kadar fazla idi ki O’nu sevenleri bile işkencelerle öldürtmüştü. Bunlardan biri Said Bin Cübeyr isimli sahabe idi. Sahabe, Haccac tarafından akıl almaz işkencele tabi tutulmuştu. katledildikten sonra başı kesildi ve sokaklarda köpeklerin arasına atıldı.

Küçük yaşlardan itibaren Peygamberimizin hizmetinde çalışan Enes Bin Malik Haccac’ın işkencelerinden öylesine bıkmıştı ki şöyle demek zorunda kalmıştı: ” Eğer efendim, ölümü istemeyi yasaklamasaydı, Allah’tan, ruhumu kabz etmesini niyaz ederdim.”

İşte bunun gibi pek çok zalimliği dönemin Halifesi olan Yezid’in bilgisi dahilinde yapan Haccac’ın ölümü de bir o kadar zor olmuştur. Yaşar Nuri Öztürk’ün Lanetlenen Soy kitabında şöyle ifade ediliyor: ” Haccac ölürken bir türlü canı çıkmıyordu. Dalıp dalıp ayılıyor ve şöyle diyordu: ” Said Bin Cübeyr bırakmıyor ki öleyim. yakam yapışıp ” Beni ne hakla öldürdün” diye soruyor.

İşte, Sabra ve Şatilla mülteci kamplarında Flanjist milislerle ortaklaşa  1000′ e yakın çoğu çocuk ve kadınının katledilmesinin sorumlusu olan Ariel Şaron 8 yıllık ağır bir komanın ardından can verdi.

Bu ağır koma halini tıpkı Haccac’ın can çekişmesindeki gibi mazlumların ahının ne kadar etkisi var onu Allah bilir. Tek isteğimiz, darısı mazlumların kanını akıtan tüm Haccac ardıllarının başına…

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. GÜLÇİN diyor ki:

    Sinan Yağmur’un aşkın gözyaşları kitabında Haccac’ın Hz.Hüseyn’in Kufe halkından intikamını alan bir kahraman gibi bahsediyor ama onun harıcınde Haccac ile ilgili hiçbir olumlu yazı görmedim. ve bı anlam veremedım. sizin düşünceniz nedir.

  2. Serkan Çetin diyor ki:

    Sinan Yağmur’un kitabını okumadım ama dediğiniz gibi Haccac’ı iyi anan kimseyi de duymadım. Bir anlam veremedim, kurgusal bir hikaye oluşturmuş olabilir. Belki de ironi yapmıştır. Okumadan bir şey söylemem yanlış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir