İlginç Gelenekler – 1

Hem ülkemizde hem de dünyada birbirinden ilginç gelenekler vardır. Bu gelenekler, günümüzde hala uygulanmaktadır. TDK, “gelenek” kelimesini “Bir toplumda, bir toplulukta eskiden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa iletilen, yaptırım gücü olan kültürel kalıntılar, alışkanlıklar, bilgi, töre ve davranışlar, anane, tradisyon.” olarak tanımlar. Ben sizlere bu yazımda hala uygulanan ve ilginç gelecek birtakım gelenekleri paylaşacağım:

kırmızı-çarşamba

Mardin Midyat’ta hicri takvimin her nisan ayının ilk çarşamba günleri “Kırmızı Çarşamba” kutlanır. “Kırmızı Çarşamba” günlerinde erkenden kalkılır, mezarlıklar ziyaret edilir ve yemek dağıtılır. Günde iki kez güneşe dönerek ibadet yaparlar.

faroe-adaları-balina-katliamı

Faroe Adaları’nda geçmişi çok eskilere dayanan -kimi kaynaklara göre bin yıl- balina avlama geleneği sürmektedir. Adalılar, balinaları adada bulunan bir koya sıkıştırırlar ve ortalama 450 – 500 balinayı avlar. Özel bıçakları ile yaptıkları bu kıyım sonucunda balinalardan elde edilen gelirler bütün ada halkına eşit olarak dağıtılır. Faroe Adaları’nda balina eti satmak yasaktır.

burneşalar

Arnavutluk’ta ve Makedonya’da “burneşalar” yani “yeminli bakireler” var. Bu bölgelerde kadınlar, kocalarının mülküdür. Kadın kiminle konuşacağına, nasıl hareket edeceğine kendisi karar veremez; erkekleri karar verir. Bu durumdan kurtulmanın tek bir yolu var. O da 12 ileri gelenin önünde ant içip erkeğe dönüşmesi gerekiyor. Bu yeminden sonra erkek gibi hareket ediyorlar ve erkek gibi muamele görüyorlar. Sözün özü “burneşalar”, yani “yeminli bakireler” kadınlıklarını verip özgürlüklerini alıyorlar.

bacha-bazi

Afganistan’da fakir ailelerin erkek çocukları küçük yaştan itibaren ailesinden alınır ve köçek olarak çalışır. Buna “bacha bazi” yani “çocuklar ile oynamak” deniyor. 5-6 yaşlarında ailelerinden alınan çocuklar genellikle zengin bölgesel liderlerin elinde oluyor. Bu liderler çocukları birbirlerine hediye olarak verebiliyorlar. Bazen işin ucu fuhuşa kadar gitse de bu gelenek hala Afganistan’da uygulanmaktadır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir