İlginç Gelenekler – 2

Dünya üzerinde varlığını devam ettiren birçok gelenek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu geleneklerin kökeni çok eskiye dayanmaktadır. Dolayısıyla bugünün insanı da bu gelenekleri yaşatmak için her türlü yola başvuruyor. Duyduğumda bana ilginç gelen gelenekleri derlemeye başladığımda çokça vahşi ve sıradışı olaylara tanıklık ettim. Bu olaylara sizin de şahitlik etmeniz için “İlginç Gelenekler” başlıklı bir yazı paylaştım. Herkese çok “ilginç” gelen bu olaylar çok kişi tarafından okundu. Derlemeye devam ettiğim için yazının devamı da şekillendi. Buyurun…

Not: Görseller fena vahşet içerir. Özellikle son görsele 18 yaşından küçükler bakmasın.

kushti

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Hindistan’da da güreş sporu yapılmaktadır. Yalnız onlar bu güreşlerine “Kushti” adını veriyor. Kushti yapan güreşçiler “guru” adı verilen bir usta tarafından eğitiliyor. Güreşçiler süt, badem, yumurta, hayvansal yağlarla ve “chapatti” adı verilen bir ekmek yemek zorundalar. “Akhara” denilen özel bir karışımın üstünde güreşen sporcuların sigara içmeleri, alkol tüketmeleri ve cinsel ilişkiye girmesi kesinlikle yasaktır.

maasailer

Afrika’nın simgesi haline gelmiştir Kilimanjaro Dağı. Bu dağın eteklerinde yaşayan çok farklı ve ilgi çekici bir kabile vardır: Maasailer. İlginç takıları, kendilerine özgü giysileri giyen Maasailer, bol et tüketirler ve inek kanı içerler. Ayrıca Kenya’da bulunan bu kabile aslanlarla iç içe yaşamaktadır. Köyün gençleri savaşçılık özelliklerini göstererek kendilerini kanıtlamak için beş gün süren “Eunoto” adında düzenlenen törenlerde bir aslan öldürmek zorundadır.

toro jubilo

Her 15 Kasım’da geceyarısı İspanya’nın Madinaceli Köyü’nde bir boğa zift ve katranla kaplandıktan sonra ateşe veriliyor. Diri diri yanan boğa alevler içinde çaresizce sağa sola koşuyor. “Toro Jubilo” adı verilen bu geleneğe göre boğanın gücü kutlanıyormuş.

Gadhimai Mela

Nepal’in Bara Bölgesi’nde her beş yılda bir düzenlenen Gadhimai Festivali’nde Hindu Güç Tanrıçası Gadhimai onuruna bufola, keçi, koyun, tavuk, fare, domuz ve güvercinden oluşan yaklaşık 300 bin hayvan kurban ediliyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir