İlham Veren Kötülüğün Dizisi: Fargo!

FargoYetenekli, acımasız ve ilham veren bir kail: Lorne Malvo.

Acınası, zavallı ve ömür defteri hep alttan almalarla dolu silik bir sigortacı: Lester Nygaard.

Tesadüf eseri kesişen bu iki zıt karakter ve alt-üst olan küçük bir kasaba. Yaşanabilecek en kötü senaryonun tipi nedeniyle yolların kapanması olacak kadar sıradan bir hayat süren bir kasabada yaşanan inanılmaz olayların anlatıldığı dizinin yapımcı koltuğunda Cohen kardeşler var.

Sokakları tipi yüzünden donan bu küçük kasabanın soğuğunu oturma odanıza getirecek kadar harika bir yapım Fargo. Görüntüsü, çekimleri, ses kalitesi, senaryosu, kurgusu ülkemizdeki dizilerle karşılaştırılırsa; maalesef çoğumuz “pepe” ayarında işlerle zaman harcıyoruz diyebilirim!

Dizinin konusunun yaşanmış bir hikayeden alınmış olması ise ayrıca ilginç. Bu detayın her bölümün başında tekrar tekrar verilmesi, adeta ‘olana bitene hiç dokunmadık’ mesajı gibi duruyor.


Dizinin bir başka dikkat çeken yanı ise müzikleri. Her bir bölüm için düzenlenen ayrı kompozisyonlar olsa da dizinin soundtrack’i Jeff Russo imzasını taşıyor. Bölümler için seçilen melodiler genelde kırsal bir Amerikan kasaba müzikleri tadında iken dizinin ana gövdesini oluşturan melodi adeta ilham veren kötülüğü ve bu kötülük karşısında çaresiz kalan sıradan insanları yaşadığı çaresizliği kulaklarımıza fısıldıyor.

Özellikle 6. Bölüm’de polis ekiplerinin baskın düzenlediği sırada evin içinde çaresizce ölümü bekleyen kurbanın çırpınışları, kulağınıza gelen ‘Easter Virgil/Diriliş’ ilahisini ile birleşince ister istemez şöyle diyorsunuz: kurgu olamayacak kadar gerçek! ( sadece bu bölümü sırf bu yüzden kulaklıkla izlemenizi tavsiye ediyorum)

Eğer, havada uçan ejderhalardan, mitolojiden, yürüyen zombilerden, astronomik bütçeli kabus senaryolarından sıkıldıysanız Frago tam size göre!

2014 yılı itibariyle ilk sezonunu bitiren dizinin 2015’te ikinci sezonuyla izleyicisinin karşısında olacağını ekleyerek, herkese yüksek çözünürlüklü seyirler diliyorum…

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir