İlk Aşk

ilk aşk ivan turgenyevHerkesin nihilizmin temel taşı olan “Babalar ve Oğullar” kitabı ile tanıdığı İvan Turgenyev, Rus edebiyatının en önemli yazarlarından birisidir. Her ne kadar onu bu eseri ile tanısak da o, edebiyat dünyasına “Asilzade Yuvası”, “Ham Toprak”, “Duman” gibi eserler vermiştir.

1818 yılında doğup, 1883 yılında ölen ve eserlerinde realizmin izlerini gördüğümüz Turgenyev’in eserlerinden biri de “İlk Aşk”tır. Varlık Yayınları’ndan Nihal Yalaza Taluy’un çevirisi ile okuduğum “İlk Aşk”, niceliksel olarak okuyucuyu pek tatmin etmese de niteliksel olarak tatmin edecek derecede bir kitaptır.

Roman, üç arkadaşın birbirine önceden verdiği söz neticesinde ilk aşklarını anlatması ile başlar. Romanın kahramanı Vladimir Petroviç, arkadaşlarına pek anlatmayı beceremediğini ama ilk aşkının öyküsünü bir yere yazıp getirebileceğini söyledi ve bu kitap, Vladimir Petroviç’in yazdığı o yazılardan oluşmaktadır.

Kahramanımız 16 yaşında, üniversite sınavlarına hazırlanırken başından geçen ilk aşkını anlatır arkadaşlarına. Prenses Zaseka’nın kızı Zinaida’dır aklını başından alan. Romanda kahramanımızın, Zinaida’ya olan aşkı anlatılır. Peki, sadece kahramanımız mı aşıktır Zinaida’ya. Hayır, Zinaida’yı görenler de aşık olur ona. Zinaida, kahramanımızdan büyüktür biraz. O da tam nasıl bir adam istediğini bilmeyen, şımarık, annesi gibi lükse düşkün, doyumsuz bir kızdır. Çevresinde ona aşık olan kim varsa onları parmağının ucunda oynatır. Bazen de kendisi oyuncak duruma düşer erkeklerin önünde. Aşıklar bazen seven, bazen de sevilen olur hiç şüphesiz.

Zinaida, aşık olabileceği kişinin özelliklerini çevresindeki erkeklerde arar ama bulamaz. Vladimir de çok şaşılacak bir sonla karşılaşır. Bu sonu, önceden tahmin etsem de okumanın büyüsü etrafımı sardığı için okuma serüvenine devam ettim.

“İlk Aşk” kitabını özellikle “klasik” denilen kitapları okurken sıkılırım, diyen okuyuculara tavsiye ediyorum. İyi okuyucular zaten bu kitabı ya okumuş ya da bir çırpıda okuyacaktır. Bu kitabı okuduktan sonra ilk aşkın insanlar üzerindeki etkisini daha iyi görmek istiyorsanız muhakkak Filiz Üstün Durak, Volkan Sümbül ve Emre Özdür’ün yazdığı, Nihat Durak’ın yönettiği Çetin Tekindor, Tarık Pabuççuoğlu, Dolunay Soysert, Vahide Perçin ve Halit Ergenç gibi önemli oyuncuların rol aldığı “İlk Aşk” filmi seyredin. Sonra bu yazıya dönüp yine muhakkak bu şiiri okuyun:

Sana Dair

Yunusların her havalanışında sadece sen

Yazlık sinemada en güzeli sen

Film sen, roman sen

……

Devamı için tıklayın.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir