İlk Sesli Türk Filmimiz Bugün Gösterimde!

“İstanbul Sokakları” deyince aklınıza ne gelir? Eminim ki çoğumuzun aklına İstanbul’un kirli, yoğun sokakları; elleri nasır tutmuş insanları; sokak aralarında oynayan çocukları ya da yine çoğumuzun bildiği o malum şarkı gelecektir.

istanbul sokaklarında“İstanbul Sokakları” deyince benim aklıma “İstanbul Sokakları’nda” filmi de gelir. Bu film özellikle bugün daha bir kuvvetli gelir aklıma. Çünkü Türk sinemasının ilk sesli filmi olan “İstanbul Sokakları’nda” filmi bugün sesli bir şekilde gösterilmiştir. 1931 yılında çekilen bu film ilk önce sessiz olarak çekilmiştir. Daha sonra dublaj yapılarak seslendirilmiştir. Filmin dublajı, Paris’teki Espinay Stüdyosu’nda yapılmıştır. Film, 2 Aralık 1931’de ise İstanbul Beyoğlu Melek Sineması’nda ve Elhamra Sineması’nda gösterime girmiştir. Filmde aynı kadına aşık olan iki kardeşin hikayesi anlatılır. Filmin yönetmeni ve senaristi Atatürk’ün övgüsüne mazhar olmuş, Türk tiyatrosunun ve Türk sinemasının öncü kişiliklerinden olan Muhsin Ertuğrul’dur. Filmin görüntü yönetmenliğini Cezmi Ar ile Nicolas Farkas yapmıştır. Dekoru düzenleyen Vedat Ar’dır. Filmin müziklerini ise Hasan Ferit Alnar ile Hüseyin Sadettin Arel yapmıştır.

“İstanbul Sokakları’nda” filmi aynı zamanda Türk sinemasının ilk ortak yapımı olan filmdir. Film Türk, Mısır ve Yunanlı sinemacıların ve yapımcıların ortak yapımı ile çekilmiştir. Filmde Talat Artemel, Bedia Muvahhit, Hazım Körmükçü, Behzat Butak, Galip Arcan, Semiha Berksoy gibi Türk oyuncuların yanında Mısırlı Azize Emir ve Yunanlı Gavrilides gibi oyuncular yer almıştır. Bunların yanında filmde Periklis Gavrilidis, Galip Arcan, Lilian Griş ve Nişanyan gibi isimler de yer almıştır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. Zekeriya diyor ki:

    Merhaba… Yazmış olduğunuz bilgiler için teşekkürler… Filmin müziklerini gerçekleştiren kişileri yazmışsınız. Ben daha önce de internette aradım. Filmin müziklerini bulamadım. Nereden bulabilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir