İnsan Ciğeri Yemenin Tarihçesi

Suriye’de Suriyeli muhalif gruplardan Faruk Tugayı’nın komutanı Ebu Sakkar’ın, Suriye ordusuna mensup ölü bir askerin kalbini çıkarıp çiğnediğini gösteren video yayınlandığında izleyenleri şok etmiştir sanırım.

Özellikle bizim her türlü destekle yanında yer aldığımız bu tür muhalif gurupların nereden esinlendiğini tarihten bir örnekle açıklayalım ve soralım; gerçekten bu canilerin yanında mı olmalıyız?

Uhud Savaşı esnasında peygamberimizin amcası olan Hz. Hamza’nın Vahşi tarafından şehit edilmesinin ardından, Kur’an’da “şeytan” olarak nitelenen Ebu-Süfyan’ın karısı Hind, Hz.Hamza’nın ciğerini söktürür ve ağzına alarak hınçla çiğner. Bununla da yetinmeyen Hind, ölen bedeninden gözlerini, kulaklarını ve burnunu kestirip kendisine gerdanlık yapar.

Ne garip bir kaderdir ki peygamberin amcasının naşına bu zalimlikleri yapan aile daha sonra halifeliği ele geçirecek ve akla hayale sığmayan zalimliklerine bu sefer “din böyle emrediyor” adı altında devam edeceklerdi.

Evet, insanın ciğerini söküp yiyecek kadar kinlenen bu zihniyetin yüzlerce yıldır aynı topraklarda yaşadıklarını ve kinlerinin hiç dinmediğini görmekteyiz. Aradan geçen onca zamana rağmen manzaranın değişmemesi ise bu topraklarda akan kanların ve dinmeyen gözyaşlarının sebebini apaçık ortaya koyuyor sanırım.

Gelelim sorumuza: dün ciğer yiyenlerin bugüne yansıması olan bu canilerin yanı mıdır bizim yanımız?

Hangi akılcı dış politika bu açmaza iter bir devleti?

Hangi din, hangi öğreti bu akıl almaz vahşiliği kabul eder?

Mantıklı bir cevabı olan izah etsin bizde öğrenelim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir