İnternete Erişmek mi? “Yassah”

Hırsıza hırsız demenin, sokağa çıkıp hakkını aramanın yasak olduğu sevgili ülkemde gün geçmiyor ki yeni yasaklar konmasın. Sokakların, gazetelerin ve görsel medya yasaklarının ardından soluk alabildiğimiz tek yer olan internet ortamında da artık yeni yasaklar söz konusu.

internet yasak

“Torba” adı verilen bir yasa çıkarma yönteminden hepimiz haberdarız ancak bu torbanın içinden neler çıktığını çoğunlukla bilmiyoruz. Torba Yasa, kapsamında Meclis Genel Kurulunda kabul edilen internet erişimine yasaklar getiren kanun hakkında ayrıntılar da belli olmaya başladı. İnternet erişimimiz artık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİM) tarafından engellenebilecek. Özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini düşünenler TİM’e başvurarak içeriğin kaldırılmasını talep edebilecek.

Bu yasakların çıkarılmasının nedeni hakkında tek bir şey söylemek istiyorum: Mızrak çuvala sığmaz.

Radikal gazetesinin haberine göre bu yasaklar şöyle:

1. Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.

2. Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek.

3. Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.

4. Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.

5. Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak 1-2 yıl saklanacak.

6. TİB başkanına internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.

7. Birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda olacak.

8. Erişim Sağlayıcı firmalar, kullanıcıların hangi sitelere girdiğini kaydedip 2 yıl boyunca saklayacak.

9. Bilgisayar ve akıllı telefonlardan internete bağlanan 34 milyon kullanıcı tek tek fişlenecek.

10. İnternetteki içerikler sayfa bazında da engellenebilecek.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 05 Mart 2014

    […] İnternet kullanımının filtrelere tabi olduğu, hırsız var demenin yasak olduğu, ayakkabı kutulu eylemlerin sonunun karakollarda bittiği ülkemize “yasaklar ülkesi” demek çok yanlış bir söylem olmasa gerek. Daha birkaç gün önce Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu tarafından yasaklanan Lars von Trier’in Nymphomaniac adlı filmi belleklerimizde tazeliğini korurken biraz da geçmişe dönüp bakmak istedim neler yasaklanmış diye. Meğerse ülkemizde yasaklı ne çok şey varmış! Kitaplar, filmler, şarkılar, türküler, araziler, köprüler vb. onca yasağın arasında hangi birini yazacağımı şaşırdım. Bu yazımda sadece yasaklanmış ya da yasaklanma talebiyle mahkemeye verilmiş kitaplardan bahsetmeye çalıştım. Elbette hepsine değinemedim, ancak aşağıdaki lise bile epeyce kabarık. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir