İskandinavya’dan Bir Köşe, Hamsilos

Kim derdi ki Thor’un Mjöllnir’i* bizim kıyılarımıza da ulaşacak, kuzey kıyılarımızdan birine kocaman bir yarık açacak. Bu yarığın içine Suartahaf’ın** kapkara suları dolacak.

Hamsilos

Bu kapkara sular şimdilerde Türkiye’nin tek fiyordu*** olduğu söylenen, aslında gerçeğin böyle olmadığı, Hamsilos koyunda, güneşin sofrasında masmavi bir parıldamayla gözlerimizi kamaştıracak.

Hamsilos1

Yemyeşil ağaçların Karadeniz’i gerçek anlamda kucakladığı bu eşsiz doğa harikası, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Gerçek bir fiyord olmasa da bize bu güzelliği yaşatan Hamsilos, Sinop’a sadece 11 km uzaklıkta. Yazın sıcağında serinleyebileceğiniz, üstüne üstlük “fiyordda denize girdim” diyebileceğiniz Türkiye’deki tek yer burası. Benden söylemesi.

Engin AKALIN

*Mjöllnir: “Miyölnir” diye okunur. Parçalayıcı anlamına gelen sözcük İskandnav mitolojisinde en güçlü tanrı olan Thor’un elinde tuttuğu çekice verilen addır.
**Suartahaf: Karadeniz’e Vikinglerin verdiği ad.
***Fiyord: Buzul aşındırması sonucu oluşmuş, iki taraftan sarp kayalıklarla çevrili, uzun, dar ve derin koylardır. Daha çok İskandinavya kıyılarında görülür.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir