Ispanakçı Vampir

Basil’i tanıyor musunuz?

Tanımalısınız… O sıradanın içinde renkli bir çiçek…

Yaşamın farklı tatlar sunduğunu, normal ile anormalin kişisel bir seçim olabileceğini, sevginin, kararlılığın ne derece önemli olduğunu öğrenmek istiyorsanız Basil’i tanımalısınız.

Kim mi Basil? Gudrun Pausewang’ın yarattığı karakterlerden biri… Ispanakçı Vampir adlı kitabın başkahramanı… “Haydutlar Okulu” kitabından tanıdığımız Gudrun Pausewang bize farklılıkların ne derece önemli olduğunu anlatmaya devam ediyor. Alışılagelmiş “vampir” öykülerinin dışına çıkan bu kitap bizim vampirler hakkındaki düşüncelerimizi de değiştirebilir. Gönül rahatlığıyla 5 ve 6. Sınıflar için okutulabilecekler arasında…

Ispanakçı Vampir“Korkunç Ailesi’nin bir kızları vardı. Kızın aklı fikri büyüyüp iyi bir dişçi olmaktaydı. Ama onlar, işlerine sahip çıkacak bir oğulları olsun istiyorlardı. Bir gün hayalleri gerçek oldu. Oğulcukları dünyaya geldi. Adını Basil koydular. Ama bu bebek… Nasıl demeli… Biraz şeye benziyordu… İnsana!
Basil’in sırtında vampirlere özgü iki sivri çıkıntı vardı. Ağzında da sivri dişleri… Ama Basil gülüyordu. Vampirler gülmez ki! Üstelik yemek anlayışı da bir başkaydı. Çocuk büyüdükçe tam bir ıspanak âşığı olmuştu. Vampirler ıspanak sevmez ki! Kokusuna bile katlanamazlar.

Peki en büyük hayali neydi dersiniz? Aşçı olmak, birbirinden güzel sebze yemekleri pişirmek.

Korkunçlar artık bu kadarına da izin veremezlerdi. Basil’i sokağa attılar. Zavallı Basil Korkunç, yapayalnız ne yapacak dersiniz?”

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir