İsra ve Miraç Mucizesi

miraç gecesi ve isra suresi

Bu olay kaynaklarda İsra ve Miraç olayı olarak geçer. İsra gece yolculuğu, Miraç ise yükselme, yükseliş gibi anlamlara gelir.

Bu olay da gece vuku bulduğundan ve Peygamberimiz(s.a.s) göğe yükseldiğinden “İsra ve Miraç” adıyla anılmaktadır.  Peygamber  Efendimiz (s.a.s) bir gece  Mescid-i Haram’dan Burak adlı binekle Mescid’i-Aksa’ya oradan da Allah’ın huzuruna çıkarılmıştır. Peygamberimiz(s.a.s)  göğe çıkarıldığında orada yedi katı geçmiş ve her katta farklı Peygamberleri görmüştür. Onlar da Peygamberimizi(s.a.s)  “Hoş geldin salih kardeş.” Diyerek selamlamışlardır. Sıdretül Münteha’ya gelindiğinde oradan öteye tek başına devam etmesi gerekti söylenmiştir Cebrail tarafından. Çünkü oradan öteye hiçbir meleğin geçiş izni yoktur. Peygamberimiz(s.a.s)  ve ümmeti için o gece önemli üç hakikat indirildi. Peygamberimizin(s.a.s)  “Gözümün Nuru” diye ifade ettiği beş vakit namaz, Bakara Suresinin son iki ayeti ve ümmetinden şirk koşmayanların cennete gireceği o gece müjdelendi.

Peygamberimiz(s.a.s)  sabah olduğunda yaşadıklarını anlattı herkese. Kureyşli müşrikler bu mucizeyi diğerleri gibi reddettiler. Bir gecede Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya gidilemeyeceğini iddaa ettiler. Her şeyin Allah’ın(c.c) bir “Ol” deme kudretiyle var olduğundan bihaberdiler ya da menfaatleri öyle gerektiriyordu. İçlerinden Peygamberimizi(s.a.s)  zor duruma düşürmek isteyenler oldu. Mescid-i Aksa’ya daha önce gitmiş olanlar onunla ilgili ayrıntıları soruyorlardı.  Peygamberimiz(s.a.s) bu olayı daha sonra şöyle anlatmıştır: “Bana öyle sorular sordular ki ben o gece onlara hiç dikkat etmemiştim. Ancak Allah(c.c) benimle Mescid-i Aksa arasındaki perdeyi kaldırdı ve ben oradan bakarak tüm sorularına verdim. Buradan bir sonuca ulaşamayan müşrikler Ebu Bekir’in yanına koştular “Muhammet(s.a.s) bir gecede Mescid-i Haram’dan Mescid’i Aksa’ya gittiğini söylüyor ne diyorsun?” diye sordular. O ise zerre kadar tereddüt etmeden: “O dediyse inandım gitti. O bana sabah akşam göklerden vahiy geldiğini söylüyor da ben ona bile tereddütsüz inanıyorum.” demiştir.  Ona bundan dolayı “Sıddık” denilmiştir.

Allah(c.c) hepimizi “Sıddık” kullarından eylesin inşallah. Bu gecenin ve bu gece indirilen namazın şuuruna varanlardan eylesin. Umarım herkes bu geceyi ve bundan sonraki gecelerini namazla taçlandırır. Saygılarımla…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir