İstanbul’da Huzur: Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Geçen hafta sonu gittiğimiz Atatürk Arboretumu‘ndan sonra bugün ziyaretini gerçekleştirdiğimiz Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi bize kalitenin, ferahlığın, sakinliğin, huzurun ve inadına doğanın nimetlerinden faydalanmanın ücretsiz olabileceğini de kanıtladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı arboretuma girişte hafta sonu 10 lira gibi gereksiz bir ücret alınması bakanlığın millete attığı büyük bir kazıktır.

nezahat gökyiğit botanik bahçesi 1

Ayrıca arboretuma su haricinde başka bir şey sokulmaması da ayrı bir kusurdu. Bugün gittiğimiz botanik bahçede ise piknik yapılacak ayrı bir alan bile vardı. Onun haricinde olan alanlarda piknik yapılmıyor ve herhangi bir olumsuz durum -çöp vs.- da yok. Her yer tertemiz ve yemyeşil. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi 1995 yılında Nezahat Hanımefendinin eşi Ali Nihat Gökyiğit Beyefendi tarafından eşi adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuştur. Yol inşaatları vesilesiyle epeyce tahrip olan alana daha sonra 50 bine yakın ağaç ve çalı dikilmiş ve hatıra parkı işlevini yitirerek botanik bahçesi olma yolunda hızla ilerlemiş. 2002 yılında ziyarete açılan bahçenin adı 2003 yılında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiş. 2003 yılından günümüze kadar da botanik bahçesi olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

nezahat gökyiğit botanik bahçesi 2

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nin içinden otoyollar geçtiği için botanik bahçe üç ana adadan oluşmuş. Bu adalarda üç ayrı bölüme ayrılarak altı ada oluşturmuş. Bunlar Merkez Ada, Ertuğrul Adası, Mesire Adası, İstanbul Adası, Arboretum Adası ve Meşe Adası’dır. Bu adaların hepsinin içinde ise çeşitli temalarla özenle kurulmuş farklı farklı onlarca bölümler var.

Çocuklar ve yetişkinler için ayrı ayrı eğitimlerin olduğu, çeşitli projelerin yürütüldüğü Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde gezmek inanın insanı büyük bir tat veriyor. Bu tadı İstanbul’da yaşayan herkes tatmalı diye düşünüyorum. Merkezi bir yer olması nedeniyle ulaşımın rahatlıkla yapılabileceği bahçeye özel aracı olmayanlar da rahatlıkla gelebilirler. Ataşehir’deki Ataşehir Bulvarı durağında inerlerse oraya gelmiş olacaklardır. Ulaşım ve yer bilgisi için tıklayın.

nezahat gökyiğit botanik bahçesi 3

Çimlere basmanın ve uzanmanın serbest olduğu, yeşillikler içinde özenle ayrılmış alanda piknik yapmanın ayrıcalık olduğu, adalar arasındaki geçişlerde çeşitli sergilerin olduğu ve başta da belirttiğim gibi inadına doğanın yaşandığı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi bir gün değil her zaman gidilebilecek bir yer.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir