“İstanbul’la Saklambaç” mı?

İstanbul birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi ve doğal güzellikleri ile herkesin gönlünde taht kurmuş bir şehirdir. Onun üzerine nice şiirler, şarkılar yazılmış; sözler söylenmiştir. İstanbul birçok romana da konu olmuştur. O romanlardan bir tanesi de küçük okuyucular için yazılmış “İstanbul’la Saklambaç” kitabıdır.

istanbulla saklambaç kitabıİstanbul’u, İstanbul’dan dinlemek ister miydiniz? Böyle bir fırsatı kim kaçırmak ister? Düşünsenize bilmem kaç yıllık bir hafıza, size kendini anlatıyor. Tarihi yapılarını, doğal güzelliklerini, taht mücadelelerini, savaşları ve her şeyi. Bu koca hafıza size kendini anlatırken bir de onunla saklambaç oynuyorsunuz. İstanbul, çocukların saklambaç oynayabileceği en güzel arkadaş olsa gerek.

Alilerin bodrumunda bir lahit -duvarları taş ve tuğladan, üstü taş bir kapakla örtülü mezar- bulunur. Ali, arkadaşı Emre’yle babasının bodruma inmeye izin vermemesine rağmen lahiti görmek için bodruma inerler. Lahiti inceleyip yukarı çıkacaklarken derinden bir ses duyarlar. Bu ses, İstanbul’un sesidir. İstanbul, Ali ve Emre’ye sonuna kadar kapılarını açar. Başlar kendisini anlatmaya. Tatilde İstanbul’a gelen Emre’nin kuzeni Burcu da herkesi kucaklayan İstanbul’un kapısından girer. İstanbul anlatır, çocuklar dinler; çocuklar anlatır, İstanbul dinler. Bir de İstanbul’la saklambaç oynar çocuklar. Hayatlarında oynadıkları en güzel saklambaçtır bu.

Mina Tansel’in kaleme aldığı Can Yayınlarından çıkan “İstanbul’la Saklambaç” kitabı çocuklar için soluksuz okuyabilecekleri bir kitap. Çocuklara İstanbul’u tanıtmak için kaç ders yaparsanız yapın “İstanbul’la Saklambaç” kitabının yerini tutmayacaktır. Öğretmenlerimiz, çocuklarla bu kitabı buluştururlarsa İstanbul’u çocuklar daha iyi tanıyacaktır. Hatta çocuklar, bu kitabı okuduktan sonra şiddetli bir şekilde İstanbul’u gezmek isteyecekler. Bu gezilerini yaparken tarihi yapılar karşısında daha dikkatli olacaklarına inanıyorum.

“İstanbul’la Saklambaç” kitabında sorgusuz sualsiz kapılarını sonuna kadar herkese açan İstanbul’u yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Kitabi bilgilerle canınız sıkılmayacak, kitabı okurken eğleneceksiniz. Tıpkı bir arkadaşınızla konuşuyormuş gibi İstanbul sizinle konuşacak. Yeter ki siz Ali, Emre ve Burcu olmayı başarın.

İstanbul’u tanıyın ve tanıtın. Bunun için “İstanbul’la Saklambaç” kitabını ortaokul öğrencilerine tavsiye ediyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir