İstiklâl Marşı’mızın Önemi ve Yazılması için Yapılan Çalışmalar

İstiklâl Marşı’mız 12 Mart 1921 yılında milli marşımız olarak kabul edildi. Önümüzdeki 12 Mart’ta, her 12 Mart’ta olduğu gibi milli marşımızın kabul edilişinin 93. yıl dönümü olarak kutlanacak. Bu sebeple İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif’i ve bu bağımsızlık uğruna can veren bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, “Rabbim, bir daha bize marş yazdıracak duruma getirmesin.” duasıyla yazımıza başlıyoruz.

Türk milleti için son derece önem arz eden ve yaptığımız bağımsızlık savaşında, bizleri heyecana ve şevke getiren İstiklâl Marşı yazıldığı dönemin aynası niteliğindedir. İstiklâl Marşı, bizim ulusal marşımızdır. Peki, ulusal marş nedir?

Ulusal marş: Ulusların bağımsızlık ve özgür yaşama ülkülerini dile getiren bestelenmiş manzumelerdir.

Türk milleti Kurtuluş Savaşı sırasında zor şartlar altında savaşmakta, top sesleri neredeyse Ankara’dan duyulmaya başlamıştır. Memleketimizin her tarafında kanlı savaşlar olmaktadır.

1921 yılında yapılan İnönü Savaşları’nın ilkini kazanmıştık. Kurtuluş Savaşı’nı üstelenen üst düzey subaylar, bir yandan Kurtuluş Savaşı’nı idare ederken bir yandan da yeni bir devlet kurma planları yapıyordu. Tabi ki yeni kurulması planlanan devlete bir de yeni bir marş gerekiyordu. Çünkü bağımsız olan her milletin bir ulusal marşı vardı.

Milletlerin marşı onların bağımsızlık simgeleridir. İstiklâl Marşı bizim bağımsızlık bildirimiz niteliğindedir. Ayrıca yazılacak marş Kurtuluş Savaşı’nın en heyecanlı günlerinde milletimizi bir araya getirici ve ortak duyguları canlandırıcı bir tarzda olmalıydı. İşte bu düşünceler içinde bir marş yazmak fikri doğdu. Zaten memleketin içinde bulunduğu durum yönetenleri buna itiyordu. Bu sebeplerle Meclis tarafından Rıza Nur önderliğinde bir güfte yarışması başlatıldı. Yarışmaya 724 şiir katıldı. Mehmet Akif Ersoy, ilk önce bu yarışmaya katılmayı düşünmedi. Çünkü yarışma birincisine 500 liralık bir ödül vaat edilmişti.

Yarışmaya katılan şiirler içinden milletin marşı olacak tarzda bir şiir görülmemişti. O dönemin Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, Mehmet Akif’in yarışmaya neden katılmadığını Meclis’te açıkladı. Bunun üzerine Meclis’ten Mehmet Akif’in de yarışmaya katılması için bir karar çıktı. Hamdullah Suphi’nin Mehmet Akif’e yoğun ısrarı üzerine, ödül konusunda da anlaşıldığı için, Mehmet Akif yarışmaya katıldı. Zaten çoğu dörtlüklerini yazmış olan Akif bugün müze olarak kullanılan Taceddin Dergâhı’na çekilerek burada ünlü şiirini yazdı. 12 Mart 1921’de bu şiir, milletin marşı olarak kabul edildi. Şiir, Meclis’te üç kere Hamdullah Suphi tarafından okunmuş ve üç kez de ayakta alkışlanmıştır. Mehmet Akif bu şiiri ‘Kahraman Türk Ordusuna’ ve milletine armağan etmiştir. Onun için eseri olan “Safahat”a İstiklal Marşı alınmamıştır. Yarışma sonucunda birinciye verilecek ödül Mehmet Akif’in isteğiyle hayır kurumlarına bağışlanmıştır. Şiirin bestesini Osman Zeki Üngör yapmıştır.

İstiklâl Marşı’mızla ilgili ve yukarıda anlattıklarımızı da içeren kısa bir videoyu sizlerle paylaşıyorum:

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir