İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy

Türk Edebiyatı’nın büyük ustası olan Mehmet Akif Ersoy her yönüyle kendisinden sonra gelenlere örnek olmuştur. O hem şair, hem vaiz, hem öğretmen, hem yüzücü, hem veteriner hekim, hem hafız, hem Kur’an mütercimi, hem de milletvekilidir.

mehmet-akif-ersoy

O, İstiklal Marşı’nı yazdığı için “Vatan Şairi”, “Milli Şair” ve “İstiklal Şairi” unvanları ile anılır. Mehmet Akif, aruz ölçüsüyle manzum hikayeler yazdı. Hikayelerinde halkın sıkıntılarını ve dertlerini anlattı. Daha sonra destansı şiirler yazmaya başladı.

Akif’in en önemli destansı eserleri ilk büyük destanı olan Çanakkale Şehitlerine ve Bursa’nın işgali üzerine yazdığı Bülbül’dür. Son olarak da bağımsızlık savaşını anlattığı İstiklal Marşı’nı yazdı. “Sanat, sanat içindir.” görüşünü benimsemeyip dinî yönü ağırlıkta bir edebiyatı benimsedi. Dolayısıyla “Sanat, sanat içindir.” görüşünü savunan Tevfik Fikret’le özellikle “batılılaşma” konusunda karşı karşıya geldi.

mehmet akif ersoy kimdirAkif, 20 Aralık 1873 yılında İstanbul, Fatih’te doğdu. Çocukluğunu ve okul yıllarını İstanbul’da geçiren Mehmet Akif, memuriyetinde çeşitli yerlerde -Rumeli, Arnavutluk, Anadolu, Arabistan- bulundu. İttihat ve Terakki’ye üye oldu, Teşkilat-ı Mahsusa’ya girdi, bunların yanında Dâr-ül Hikmet-il İslamiye Cemiyeti’ne üye oldu. Kurtuluş Savaşı yıllarında ise Anadolu’ya geçerek Milli Mücadele’ye katıldı. Milli Mücadele’de Anadolu halkını bilinçlendiren vaazlar verdi. Çeşitli gazeteler ve dergiler çıkardı. Meclis açıldıktan sonra Burdur milletvekilliği yaptı. Milli Mücadele bittikten sonra Mısır’a gitti. 1936 yılı haziran ayında tedavi olmak için İstanbul’a döndü. 27 Aralık 1936’da vefat etti.

Bazı çevreler tarafından büyük üstada haksız eleştiriler yapılsa da o, Türk milleti için büyük bir şairdir. Akif, hiçbir şey yapmamış olsa da sadece İstiklal Marşı’mızı yazdığı için övgüyü sonuna kadar hak ediyor. Ki Akif bu millet için çok şey yapmış, sonunda cenazesinde hiç kimse bulunmadığı için bunun karşılığını (!) almıştır. Mehmet Akif’in cenazesi sokaktan geçen üniversiteli gençler tarafından tesadüfen fark edilmiş, cenaze yine bu gençler tarafından kaldırılmıştır.

Devlet o zaman göstermediği saygıyı 2011 yılında göstermiş ve 2011 yılını”Mehmet Akif” yılı olarak ilan etmiştir. Çünkü 2011 yılı İstiklal Marşının yazılışının 90., büyük üstadın ölümünün 75. yılıydı.

Mehmet Akif’i -büyük üstadı- ölümünün 78. yılında saygı ve rahmetle anıyor, onun aziz hatırasının önünde eğiliyorum. Duayla…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir