İyiliğe Övgü: Sırlarla Dolu Konak

 

sırlarla dolu konak kitabıİyi olmak zordur. İyilik yapmak daha da zordur. Bir insan çoğu insan tarafından beğenilen davranışları yapabilir ama çok az insan karşılık beklemeden birine yardım eder. Günümüzde iyilik yapan insan çok az, bu tatlı kitapta olan iyilikler gibi büyük iyilik yapan ise çok çok çok azdır. Böyle bir iyilik yapan olsa zaten biz onları medyadan öğrenebiliriz çünkü bu kesinlikle bir haber değeri taşıyacaktır. Nitekim bir cüzdan dolusu para bulup bunu polise teslim edenlerin haber yapıldığı bir ülke haline geldik.

Yapı Kredi Yayınlarından çıkan Filiz Özdem’in yazmış olduğu 118 sayfalık ebadı küçük “Sırlarla Dolu Konak” kitabı içinde büyük iyilikler barındırıyor. İyiliğe övgü olarak yazılmış bu kitap, çıkar ilişkilerinin yoğun olarak yaşandığı günümüzde çocuklara ve kitabı okuyan büyük okuyuculara yeni ve iyi bir dünya açıyor. Kokusunu ve tadını eski Türk filmlerinden aldığımız karşılıksız iyilik ve yardımseverlik bu kitapta karşımıza yine eski bir Türk filmi kurgusuyla çıkıyor.

Dedesi ve babasını bir kazada yitiren Yiğit; kız kardeşi, annesi ve babaannesi ile yaşadıkları şehirden ayrılıp İstanbul’da yaşamaya başlarlar. Yeni hayatına güçlükle alışan Yiğit, arkadaşlarıyla gizlice girip çıktıkları bir konakta nefes alır. Konakta geçmiş mutlu günlerinin izlerini bulur.

Yiğit, arkadaşı ile konağı karlı bir günde ziyaret etmek ister. Konağa girdiklerinde onları bu sefer bir sürpriz karşılar. Bu sürpriz yaşlı bir adamdır. Yaşlı adamla beraber hem kendisinin hem annesinin hem babaannesinin hem de arkadaşlarının hayatı tamamıyla değişir.

Sevgi, dostluk, rüyalar, umut ve iyilik gibi temaların işlendiği Filiz Özdem’in bu masal tadındaki sıcak “Sırlarla Dolu Konak” kitabını eski Türk filmi seven büyük okuyucularımıza ve 4, 5 ve 6. sınıfa giden öğrencilerimize tavsiye edebilirim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir