İzlenmesi Gereken Uzak Doğu Filmleri

ip-man-stillİp Man Üçlemesi:

Bruce-Lee’nin de hocalığını yapan kung-fu ustasının hayat hikayesinin anlatıldığı bu üçleme sadece bir sinema filmi değil aynı zamanda Çin’in Japon işgalini de anlatan görsel bir şölen niteliğinde.

Özellikle işgal sonrasında değişen hayatlar ve Japon kültürü ile Çin kültürü arasındaki uçurumları bu film net olarak göz önüne seriyor. Hep dış özellikleri nedeniyle birbirlerine benzettiğimiz iki farklı ulusun aralarındaki derin uçurum çarpıcı dövüş sahneleriyle seyircinin zihnine kazınıyor adeta.

İp Man üçlemesinin ikinci filmi ise batı kültürünün Çin’e ulaşmasını ve etkilerini anlatıyor. Japonların silahlarıyla yaptıklarını Avrupalılar paralarıyla yapmaya başlıyorlar. Para için değerlerini satan, işbirliği yapan hırslarına yenilenlerle, değerleriyle ayakta kalınabilineceğini düşünen gelenekçilerin sonu gelmeyecek mücadelesi mükemmel dövüş sahneleriyle gözler önüne seriliyor.

mad-detectiveMad Dedective:

2007 yapımı bu film, işlediği konu ve oyunculuğuyla tam bir şaheser. Kendine özgü yöntemlerle cinayet davalarını çözen “çılgın” bir dedektifin ve etrafında dönen oyunların anlatıldığı film 2007 Hong Kong yapımı. İnsanların içlerinde barındırdıkları kişilikleri görebilen dedektifin delilikle dahilik arasında gidip geldiği bu film işlediği konu bakımından gerçek anlamda izlenmeye değer.

old+boyOld Boy:

Güney Koreli yönetmen Chan-wook Park’ın sinema tarihine geçen muhteşem filmi “Old Boy” 2003 yapımı. İçinde hem aksiyon hem gizem hem de dramın olduğu, oyunculuğun ve olay örgüsünün mükemmel olduğu bir şaheser. Filmin konusunu kendinize soracağınız şu soruyla anlatalım: Yağmurlu ve son derece sıradan bir günde, aniden birisi sizi kaçırsa ve sebebini hiç bilmeden aynı odada tam on yıl geçirseniz ve hiçbir cevap alamadan geçen on yılın ardından bir gün aniden serbest bırakılsanız ne yapardınız? Verilebilinecek en sıra dışı cevabı izlemek isterseniz, film sizi bekliyor…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir