Jean-Christophe Grange’dan Bir Polisiye-Korku Klasiği Daha: Kaiken

Polisiye-korku türünün ustalarından biri olan J.C.Garange’ın son romanı “Kaiken” kitabını yaklaşık 2 gün içinde bitirdim. Senaryo aslında diğer romanların biraz ötesinde duruyor. Okurken, katil kesin budur, diyebileceğiniz bir roman kesinlikle değil. Katilin kim olduğundan öte iç içe geçmiş cinayetler zincirlerinden bahsedebiliriz.

Romanın içeriğine biraz girersek eğer: Cinayet masası başkomseri olan Olivier Passan peşine düştüğü ve lakabı “doğumcu” olan psikopat katile nefesi kadar yakındır. Fakat yaptığı kişisel hatalar nedeniyle bir türlü suçlu olarak bildiği ‘Guillard’ı yakalayamaz. Yakaladığı hamile kadınları öldürüp karınlarındaki fetüsleri ile yakarak öldüren katille aynı yetimhanelerde büyüyen dedektif yapacağı çalışmalarla katilin büyüdüğü ortamları irdeleyecektir. Katille ilgili oldukça ilginç bilgilere ulaşan dedektif Passan, bir süre sonra kendi ailesine karşı oluşan tehlikelerle yüz yüze kalacaktır.

Romanın ilk seri katilinin sonu aslında öylesine geçiştirtmiş diyebiliriz. Kitabın ortalarına denk gelen bu kısa sondan sonra ise dedektif Passan’ın ailevi sorunları ve şoklarla dolu yeni bir katille tanışıyoruz. Romana adını veren ve Japon kadınların intihar etmekte kullandıkları ‘Kaiken’ isimli aletin önemi işte o andan itibaren önem kazanmaya başlıyor.

Yaşanan olaylar, ailevi sorunlar, evde yaşanan akıl almaz olaylarla birlikte adeta roman yeniden başlıyor. Şunu belirtmek gerekir ki, katilin önceden bilinebilineceği bir roman bekleyenler bu önyargılarını hemen çöpe atsalar iyi olur. Oldukça akıcı ilerleyen roman, yazarın diğer kitaplarını okuyan okuyucular açısından kısır kalabilir. Ancak okunabilir ve özellikle Japon sanat tarihi hakkında kısa bilgilere ulaşmak ilginç gelebilir.

Son olarak bir tespitle konuyu kapatalım. Romanın içinde oldukça fazla marka reklamı var. İlk başlarda pek kendini hissettirmeden yapılsa da bazı reklam adeta kör göze parmak misali okuyucuya sunulmuş. Cola Zero, Davidof, Subaru, Fiat 500, Mercedes ve oldukça fazla silah markası sunulmuş. Yakında televizyonlardaki gibi bu kitapta sanal reklam uygulaması yapılmıştır ibaresi görebiliriz…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir