Kadın Olmak Zordur Ülkemizde

Kadın olmak zordur ülkemizde. Kadınsanız eğer bu ülkede ezilmeye, boyun eğmeye, laf yemeye hatta dayak yemeye hazır olmanız gerekir.

Kadın olmak zordur ülkemizde. Kadınsanız eğer bu ülkede sokak ortasında bilmem kaç yerinizden bıçaklanıp öylece bırakılmaya, sonra da sizi çok güçlü olan devletimizin (!) koruyamayacağına hazır olmanız gerekir.

Kadın olmak zordur ülkemizde. Kadınsanız eğer bu ülkede karnınızdaki çocuğun bile birilerinin malzemesi olmasına, iş “vajina bekçiliğine” hatta “Sen çok kürtaj yaptırmışsın.”a kadar gitmesine hazır olmanız gerekir.

********************************************************

Tarih 28 Mayıs 1913 gösterdiğinde Osmanlıda ilk feminist örgüt kurulur. Bu örgütün adı “Teal-i Nisvan Cemiyeti (Kadınların Durumunu Yükseltme Derneği)”dir.

teali nisvan cemiyeti

Osmanlıda 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı ile birlikte her alanda yenilikler yapılmaya başlanmıştır. Bu yenilik hareketleri içerisinde kadınlar da toplumda kendilerini var edebilmek için aktif bir şekilde çalışmışlardır. İlk elde ettikleri kazanım eğitim üzerinedir. Eğitim alanında kadınların elde ettiği haklar kadınların daha çok bilinçlenmesini sağlamıştır. 1869 yılında ilk feminist dergi olan “Terakki-i Muhaderat”ı çıkarmışlardır. O dönemde feminist hareketin öncüleri Fatma Nesibe, Ulviye Mevlan, Mükerrem Belkıs, Belkıs Şevket ve Halide Edip‘tir. 1911’den başlayarak çok fazla konferanslar düzenlemişlerdir.

Burada bir ayrıntıyı da vermeden geçemeyeceğim. Belkıs Şevket İngilizce ve Tarih öğretmenliği yapmaktadır. O tarihte uçağa binen ilk Müslüman kadındır.

halide edip adıvarBu konferanslar meyvelerini vermiş yukarıda da belirttiğim gibi 28 Mayıs 1913’te “Teal-i Nisvan Cemiyeti” kurulmuştur. Kurucusu Halide Edip‘tir. Bu dernek, başta, kadın erkek arasındaki eşitliği savunurken, çok eşliliğe de karşı gelmişlerdir. Halide Edip, “Her yerde kadınların uyanıp, ilerlemeleri başka hareketler gibi yavaş ve zincirleme bir hareket olmuştur. Bugün bu saat ben size böyle hitap ederken, siz beni dinlerken şüphesiz biz de tarih yapıyoruz, demektir. Bu tarihçeyi torunlarımız bir konferans dolduracak kadar uzun ve iftiharla yaptıkları zaman bizim aciz fakat hüsn-i niyet (iyi niyet) ve samimiyetle dolu bin müşkülatla elde edilen mücadelemizden de bahsedeceklerdir.”derken önemli bir iş yaptıklarının farkındaydı.

*********************************************************

Bugün 28 Mayıs 2014. Aradan tam 101 yıl geçmiş. İlerleme olmuş mu? Bana sorarsanız, hayır! Bir arpa boyu ilerleyememişiz. Kadın için sadece karnındaki bebek üzerinden siyaset yapan siyasilerimiz olduktan sonra daha da zor ilerleriz.

Ne diyelim! Kadın olmak zordur ülkemizde…

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. cuhcuh diyor ki:

    balcan gibi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir