Kapiland’ın Karanlık Yüzü

kapiland'ın karanlık yüzü

Miyase Sertbarut‘un “Kapiland’ın Kobayları” kitabını büyük bir iştahla ve büyük bir zevkle okumuştum. “Kapiland’ın Karanlık Yüzü” kitabının çıktığını öğrenince de çok mutlu olmuştum. Çünkü çok beğendiğim bir kitabın devamı niteliğinde olan bir kitap yazılmıştı. En kısa sürede bu kitaba ulaşma yollarını aramaya başladım. Aklıma hemen seri kitaplar ya da filmler geldi. Seri olan neredeyse hiçbir eserde birincinin tadını bulamadığımı düşündüm. Sonra bu kötü düşünceyi hemen aklımdan silmeye çalıştım. Nihayetinde kitaba ulaştım ve bir çırpıda okudum kitabı yine. Güzel bir devam kitabıydı kesinlikle.

Kapiland’ın ülkemiz çocuklarına verdiği zarar yavaş yavaş ortadan kalkmış, her şey artık eski haline dönmüştü. Kapiland’ın, bu tutumundan sonra ülkemiz ile Kapiland arasında ipler kopma noktasına gelmiş ama çabalar sonucunda ilişkiler biraz düzelmeye başlamıştı. Kapiland yetkilileri, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyiye gitmesi için ülkemizde bir sınav yapmaya karar verirler. Sınav sonucunda da Marjinal ve Mehtap sınavı kazanacak, Kapiland gezdirilecek ve sonra çocuklar ülkelerine döndüklerinde Kapiland’ın güzelliklerini anlatmaya başlayacaklardı. Yani sınavın sonucu daha yapılmadan belliydi.

Marjinal bu sınava girmeye pek hevesli değildi ama Mehtap sınavı kazanıp Kapiland’a gitmek istiyordu. Hatta bu sebeple araları bile bozuldu. Marjinal, sınavın kendisinin için yapıldığını sezmişti ama Mehtap’ı kendine inandıramamıştı. Sınav sonucu açıklandığında kazanan Mehtap ve Marjinal’di.

Kapiland’a indiklerinde onları karşılayan İsmail Sırma idi. Babası Türk olan İsmail, onlara Kapiland’ı gezdirmekle sorumluydu. Her şeye kuşkuyla yaklaşan Marjinal, İsmail’i hep tersliyor ve ona içinden çıkılmaz sorular soruyordu. Nereleri gezmişlerse Marjinal’in fikirleri değişmiyordu. En sonunda Kapiland’ın “Karanlık Yüzü” gerçekten devreye girdi. Kapiland’ın Karanlık Yüzü, Profesör Baha’dan çocukların beyinlerine her şeye ve herkese sempati duyacakları operasyonu yapmasını istediler. Profesör Baha, bir Türk bilim adamının oğluydu. Babası genç yaşta Kapiland’a gelmiş, yıllarca buraya hizmet etmişti. Profesör Baha da Kapiland’a yıllarca hizmet etmişti ama şimdi ondan kendi ülkesinin evlatlarına kötülük yapmasını istiyorlardı. Profesör Baha, bunu yapmadı ve çocuklarla iletişime geçti, çocuklarla anlaştı ve çocukları kurtardı. Profesör Baha, çocukların beynine zarar vermeyecek bir sıvı zerk etti. Çocuklar da Kapiland’dan ayrılana kadar sempati hormonu almışlar gibi her tarafa gülücükler saçarak ve alışveriş çılgınlığı yaparak zamanlarını geçirdiler. Çocukların bu halini gören Kapiland’ın Karanlık Yüzü, Profesör Baha’yı ödüllendirdi ama çocuklar Türkiye’ye döndüklerinde profesörün ödülünü aldığından tam emin olduktan sonra büyük bir basın açıklaması yaptılar. Başlangıç itibari ile büyük olmasa da yankıları itibariyle büyük bir basın açıklaması oldu. Kapiland’ın maskesi Marjinal tarafından bir kez daha düşürülmüş oldu.

Kapiland’ın Karanlık Yüzü kitabında büyük bir kapitalizm ve emperyalizm sorgulaması var. Çocuklara, emperyalist yani yayılmacı politika uygulayan devletlerin kendi çıkarları doğrultusunda başka ülkelere etkide bulunmaya çalışması çarpıcı bir şekilde anlatılmış. Yayılmacı bir devlet olan Kapiland, “Kapiland’ın Kobayları” kitabında kapitalist bir anlayışla diğer insanların ve kitabın kahramanları olan çocukların canını hiçe sayarak çocukları tüketmeye hem de çılgınca tüketmeye sevk etmiş ve Marjinal belki de yazarın çizmek istediği bir süper kahraman bu oyunu anlamış ve Kapiland’ın oyununu arkadaşları ve dedesinin yardımı ile bozguna uğratmıştır.

Yayılmacı devletler yenilgiyi tattıktan sonra öfkelenip pençelerini daha da çıkarırlar. İşte Kapiland’ın Karanlık Yüzü kitabında da bu pençeler Marjinal’in ve ülkemizin ensesindedir. Bize, dolayısıyla Marjinal’e bir ders vermek ister. Tabi ki yayılmacı devletler o hoş yüzleriyle (!) bunu yaparlar. Tıpkı üçüncü dünya ülkelerine “demokrasi” ihraç ettikleri gibi.

Plan hazırdır. Sonucu önceden belli olan sınav yapılacak ve Marjinal ve Mehtap Kapiland’a çağrılacak. Kazanmak için her şeyin mübah sayıldığı kapitalist düzenin içine düşen Mehtap ve Marjinal’e kapitalist düzenin bütün hoş ve güzel yönleri gösterilmeye çalışılmıştır ama özellikle Marjinal kuşkuyu hiçbir zaman bırakmamış çevresinde olup bitenleri hep sorgulamıştır.

“Kapiland’ın Karanlık Yüzü” kitabında kapitalist düzenin “Daha çok harca, daha çok çalış!” sloganı doğrultusunda insanların saatlerce çalıştığı, bu da yetmezmiş gibi iki, üç işte köle gibi çalıştığına şahit oluyoruz. İnsanların düşünmekten, sorgulamaktan uzaklaştığını sadece yeni aldığı arabasının, televizyonunun ya da evin taksitlerini düşünen kapitalist sistemin çarkları arasında ezilen insanları görüyoruz. Marjinal’de insanların bu haline derinden üzülüyor, kapitalist düzenin “Sorgulamak ve kuşku yok!” sloganına inatla karşı çıkıp devamlı sorguluyor  Kapiland’ı.

Ülkemizde olan beyin göçünü de net bir şekilde ortaya koyan bu kitap da Mehtap ve Marjinal’i gezdiren İsmail’in babası bir tıp doktoru ve Mehtap ve Marjinal’e sempati sıvısı zerk edecek doktor ve onun babası da bir Türk’tür. Hepsi de emperyalist ve kapitalist bir devlet olan Kapiland için çalışmıştır.

Kapiland’ın hoş ve güzel yönleri Mehtap ve Marjinal’i etkilemeyince Kapiland’ın Karanlık Yüzü devreye girmiş ve sinsice planlarını yapmıştır. Profesör sayesinde kurtulan Mehtap ve Marjinal yaptığı basın toplantısında bütün yayılmacı devletlerin kapitalist sistemlerine inat “Kapiland’ın Kobayı değil, olan bitene kuşkuyla bakmayı bilen gençleriz.” demiştir. Yazar, bütün gençlerin olaylara kuşkuyla yaklaşan, sorgulayan gençler olmasını arzulayarak bu cümleyi sesini yükseltip söylemiştir, diye düşünüyorum.

Bu kitabı özellikle yedinci, sekizinci sınıf öğrencilerinin ve lise öğrencilerinin anlayarak, kuşku duyarak, sorgulayarak okuması taraftarıyım. Bu kitaba nüfuz ettiklerinde dünyayı daha iyi algılayabilecekleri kanısındayım. Sadece gençler mi? Yetişkinlerde okumalı…

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 6 tane yorum yapılmış.

 1. Kevser diyor ki:

  Çok güzel yazmışsın bn de alcam Sağol 7.sınıf

 2. Gülse diyor ki:

  gerçekten sağ olun bu kitaptan sınavım vardı çok yardımı oldu

 3. Ozan diyor ki:

  Sayın Muhammer karabıçak sizce kapilandın Amerika olduğu çok belli olmuyor mu? Ben 12 yaşındayım. Ben anladıysam sizinde anlamanızı bekliyorum. Persia ya ambargodan bahsediyor kitapta persianın Türkçesi İran birde japonyaya atılan atom bombasından söz ediliyor. Amerika attı. Gayet belli oluyor bence hemde çok.

  • Değerli Ozan,
   Adının anlamı şair olan sen, şair gibi bir ince ruha ve keskin bir zekaya sahipsin. İlerlediğin yoldan ayrılmadan ve devamlı sorgulayarak bir hayat çiz kendine. Sevgilerimle…

 4. yazar olmak isteyen gizli kişi diyor ki:

  ben miyase sertbarut un bütün kitaplarını çok severim.kapiland’in koboylaından sonra saten böyle güzel bir devam beklenirirdi. miyase sertbarut bni yanıltmadı ve kapiland`in koboyların’ın devamını çok güzel yapmışsın.miyase serbarut mükemmel bir yazarsın.miyase sertbarut senin kitaplarından yarışmaya giricem umarım birinci olurum.kapiland’ın koboyları,kapilandın karanlık yüzü,buz bebekler,çöp plaza,sil baştan aşk bu kitaplardan yarışmaya girem.

 1. 08 Şubat 2016

  […] Kapiland’ın Karanlık Yüzü […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir