Kaptan Grant’ın Çocukları

Bir eğitim yılı daha bitti ve yaz tatili geldi çattı. Yapacak onca şey var ki… Koşup oynamak, denize girmek, ağaçlara tırmanmak, erik peşinde koşmak…

Bir de kitap okumak.

Jules Verne; tatile çıkamayanlar, evlerinde hapsolanlar için harika kitaplar yazıyor. Onlardan biri hakkında birkaç satır yazmak istiyorum.

Okuyucuya Not: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

Kaptan Grant’ın Çocukları

Lord Edward Glenarvan: Gözü pek bir insan, güvenilir, dürüst ve tam bir lider . Her zaman iyimser ama en kötüsüne de hep hazır.

Leydi Helena: Yardımsever biri elindeki her fırsatta birine yardım ediyor. Tehlikeler onu korkutsa da tehlikeli durumlarda geri adım atmıyor.

Binbaşı Mac Nabbs: Yiğit, dürüst, güvenilir ve her zaman bir planı olan tam bir asker.

Mary Grant: Babasının yokluğunda yıllarca acı çekmiş olmasına karşın cesaretinden hiç ödün vermemiş.

Robert Grant: Merak duygusunu iliklerinde hisseden, ablasını korumak için tüm tehlikeleri göğüsleyebilecek cesur kardeş.

Paganel: Jules Verne’nin coğrafya bilgisini kullanmak ve okurlara anlatmak için kullandığı bilgili, meraklı karakter.

Lord Edward ve eşi 1864 yılının 26 Temmuz günü Duncan adlı oldukça sağlam yatları ile İngiltere sularında yol almaktadırlar. Gözcülük yapmakla görevli tayfa, geminin peşinde büyük bir köpekbalığı olduğunu haber verir. Denizciler köpekbalığını öldürür ve o zamanki denizci geleneklerine göre köpekbalığının karnını açarlar. Köpekbalığının midesinde taşa benzer bir şey bulunur. Lord bunun taş olmadığını, denizcilerin zor durumda kaldıklarında yardım istemek için yazdıkları mektupları koydukları bir şişe olduğunu anlar. Şişeden üç farklı dilde mektup vardır. Ancak yazılanların hiçbiri tam değildir. Şişeye sızan az miktardaki deniz suyu yazıların mürekkebini dağıtmıştır.

Lord üç kağıdıda okur ve şöyle bir yazı elde eder:

62…gow….bri…..üney…rım…resi…gonya……..btm…iki tay…kapt…Gr…karaya…içinde …nize …mışlardır yardım….mahvola…

Lord ve eşi uzun uğraşlar sonrasında mektupta ne yazıldığını çözerler.

Lord gazeteye ilan verir. Gazeteyi okuyan Kaptan Grant’ın çocukları lordun evine gelir .Birkaç gün sonra leydinin de ısrarları üzerine lord, Duncan’ı hazırlatır.Yolculuk planlarında yer almayan Paganel yanlışlıkla bindiği Duncan’da faydalı olacağı düşünülerek kabul görür. Avusturya’ya doğru yola çıkarlar. Avusturya’da onlara rehber olmayı kabul eden Anton adındaki kişi azılı bir suçludur, gemiyi çalmaya karar verir. Gemiyi ele geçiren Anton ve arkadaşları kahramanlarımızı gemiden atarlar. Kahramanlarımız bindikleri derme çatma gemi ile Yeni Zelanda’ya çıkarlar ama yamyamlara esir olurlar. Yamyamların liderlerinden birini öldürürler. Büyük bir mücadeleden sonra yamyamların elinden kaçarlar. Gemilerini bulurlar ve Kaptan Grant ve iki tayfasını ıssız adadan kurtarırlar.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 10 tane yorum yapılmış.

 1. meral diyor ki:

  bence çok kötüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü
  :(((((((((((((((

 2. Neslişah diyor ki:

  Bence çok güzel ve çok kısa

 3. HAKN diyor ki:

  ÇOK KÖTÜ

 4. aris dikran nişan diyor ki:

  orta kısmı anlatmamış

 5. Derin diyor ki:

  Çok kötü değil ama maalesef orta kısmı atlamış:(

 6. Emirhan diyor ki:

  Fıstık Performans’dan yüz aldım eline sağlık admin

 7. kardelen diyor ki:

  çooookkkkk uzunnn

 8. Gunew diyor ki:

  cooookkkkk guzel bi roman

 1. 13 Ocak 2014

  […] Grant’ın Çocukları’ndan (Kaptan Grant’ın Çocukları yazısını okumak için tıklayınız.) Kaptan Grant ve Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabından Kaptan Nemo bu yapıtta da […]

 2. 24 Şubat 2014

  […] 4. Kaptan Grant’ın Çocukları (Kitap tanıtımını okumak için tıklayınız.) […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir