Kara Buz – Michael Connelly

kara buz michael connelly

“Resmi raporlar olayın intihar olduğunu söyledi. Fakat cinayetin oyun haline geldiği bir şehirde, Bosch kurbanı suçlamaya hazır değildi. Narkotik Polisi Cal Moore’un görevi şehrin son uyuşturucu vurgununu soruşturmatı. Bunun yerine o, arka cebinde katlanmış bir not bırakarak bir motel odasında beynini dağıtmayı tercih etti.

Yıllar önce Harry iyi bir polis olmanın ilk kuralının öncelikle tek tek gerçekleri araştırmak değil, onları bir araya getirecek temel bilgiye sahip olmak olduğunu öğrenmişti. Şimdi Harry bir aynasızın ölümüyle başlayan ve bir dizi cinayete yol açarak Hollywood Bulvarı’ndaki uyuşturucu pazarından sınırın güneyindeki tozlu arka sokaklara, çapraşık ve öldürücü bir oyunun içine, bir sonraki kurbanın kendisi olabileceği gerçeğini göze alarak dalıyor ve bazı tehlikeli ilişkilere girişiyor.” (Kitabın Arka Kapağından)

1956 yılında doğan ABD’li yazar Michael Connelly daha çok polisiye, gerilim romanları yazan bir yazar. Bu özelliğinin ortaya çıkmasında da onun eskiden polis muhabiri olmasının şüphesiz büyük bir katkısı vardır. Kitaplarındaki olaylar genellikle Los Angeles’ta geçer. “Kara Buz” romanındaki olaylarda da Los Angeles, Hollywood’da geçmektedir.

Kitabın arka kapağında da anlatıldığı üzere narkotik polis memuru Cal Moore, bir otel odasında ölü bulunur. Harry Bosh ise bu olayı çözmek için Hollywood’dan başlayıp Meksika’ya kadar yol alır. Karşısına çeşitli tehlikeler çıksa da görevinden alınacağı bilgisi kendisine ulaşsa da inisiyatif alıp olayların üzerine gider ve olayın iç yüzünü çözdükten sonra cinayetteki sır perdesini çözer.

Connelly, kitabın bazı kısımlarında gereksiz ayrıntılar içerisine girdiği için okuyucuyu sıksa da genel olarak kitabı incelediğimizde kitabın sürükleyici olduğunu söyleyebiliriz. Cinayetin çözüme kavuştuğunda kitabın tahmin etmediğimiz bir sona ulaşması, özellikle son sayfaların daha hızlı okunmasına sebep oluyor.

Michael Connelly’in İnkılap Yayınları’ndan çıkmış “Kara Buz” kitabını polisiye, dedektiflik romanı seven okuyucularımız okuyabilir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir