Kara Lahana Çorbası Namıdiğer Pancar Çorbası

Öteki Yüz ekibi olarak “Sitemizde hangi yenilikleri yapabiliriz?” diye düşünürken sitemize bir yemek bölümünü açmaya karar verdik. Sizlere bundan sonra ara ara yemek tarifleri vermeye çalışacağız. Elimizden geldiği kadar bu yemek tarifleri değişik yörelerden olacak. Bakalım, biz erkekler olarak bu işi nasıl yapacağız, açıkçası ben de merak ediyorum.http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Bugün size ilk önce bizim yörenin meşhur çorbası olan karalahana çorbasını yani namıdiğer pancar çorbasını anlatmaya çalışacağım. Sözü uzatmadan başlayalım efendim:

Pancar çorbası yapmaya karar verdiğinizde bir gün önceden yapacağınız hazırlıklar var. Akşamdan, mısırdan elde ettiğimiz 1 su bardağı yarmayı ve 1 çay bardağı kuru fasulyeyi soğuk suyun içine koyuyoruz ve çorbayı yapacağımız zamana kadar o suyun içinde saydığımız malzemeleri bekletiyoruz.

Sabah çorbamızı hazırlarken ilk önce suyun içindeki yarmamızı sudan çıkarıp bir tencerenin içine koyuyoruz. Üzerine, tencereyi üçte iki dolduracak kadar su ilave edip suyu kaynamaya bırakıyoruz. Suyu kaynattıktan sonra yarmanın iyice pişmesi kısık ateşte bir saat daha bekliyoruz.

Bu bekleme sırasında pazardan aldığımız 1 bağ taze karalahanayı namıdiğer pancarı ilk önce güzel bir şekilde yıkıyoruz. Sonra pancarı ince ince doğruyoruz. Doğradığımız pancarları ocakta pişen yarmanın üzerine ilave ediyoruz. Ardından 1,5 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı acı biber, 1 çorba kaşığı tereyağını da ilave ediyoruz ve bir güzel karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra önceden doğradığımız orta boy bir soğanı da tencereye ilave ediyoruz. İki avuç mısır ununu çorbanın üzerine ekeliyoruz. Bu ekeleme işini yaparken çorbayı da yavaş yavaş karıştırıyoruz. Bu  işlemler bittikten sonra 45 dakika daha çorbamızı  normal ateşte pişiriyoruz. Özellikle bu sürenin son 10 dakikasında  çorbamızı tahta bir kepçeyle karıştırırsak çorbamızın lezzetini artırmış oluruz. Bu sürenin bitiminde çorbamızı ocağın üzerinden alıyoruz. Artık, işlem tamam, pancar çorbamız servise hazırdır.

Not: Bu anacığımın tarifidir. Anacığım yemeklerini yaparken ölçülerini göz kararı belirlediği için verdiğimiz ölçekler uygulamadan geçmeden verilmiştir. Bir eksiğimiz olursa şimdiden affola. Bu arada anacığım hep der ki “Göz, elin ustasıdır.” Siz de yemeklerinizi göz kararı yapmaya alışın derim, naçizane.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir