Karadeniz’in Çanakkalesi: Harşit

tirebolu belediyesi harşit çalıştayı

Karadeniz’in Çanakkale’si olarak bilinir Harşit. I. Dünya Savaşı sırasında Ruslar, Kafkas Cephesi olarak bilinen cepheyi Karadeniz’e kadar genişletmeye çalışır. Doğu Karadeniz’in ortalarına kadar ilerlemeyi başarırlar da. Hem denizden hem de Torul, Kürtün yoluyla karadan saldıran Ruslara karşı Karadeniz’in kahraman evlatları, Anadolu’nun her tarafında olduğu gibi yiğitçe Harşit’te savaşırlar ve tarihe Harşit Savunması olarak geçen büyük bir başarıya imza atarlar.

Tirebolulular olarak kendi yöremizde gerçekleşmiş bu kahramanlık destanından ne yazık ki bihaberiz. Bu zamana kadar bazı büyüklerimizin bu konuda çalışmaları olmuş ama bu çalışmalar yine ne yazık ki çok fazla ses getirememiş. Bu çalışmaların ses getirebilmesi için siyasilerin bu çalışmaya destek vermesi gerekir. İşte, bu anlamda en büyük destek Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’tan geldi.

harşit savunması son siperler çalıştayı

Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’ın önderliğinde Tirebolu Belediyesi tarafından Harşit Savunması’nın 100. yılı vesilesiyle geçtiğimiz günlerde “Harşit Savunması Son Siperler” adlı bir çalıştay organize edildi. Çalıştaya Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’ın davetlisi olarak belgeselci, araştırmacı, yazar değerli büyüğümüz İsmail Kahraman, Tirebolu Kaymakamı İsmail Ayhan Tavlı, Harşit Kaymakamı Uğur Köroğlu, Güce Kaymakamı Mustafa Köleoğlu, Harşit Belediye Başkanı Haşim Birol Tekin, Güce Belediye Başkanı Aytekin Geçgel, Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, il ve ilçeden mülki amirler, Giresun Valiliği Girtab Müdürü Tamer Uzuner, siyasi parti temsilcileri, gazeteciler, emekli savcı araştırmacı Ahmet Kufacı ve değerli büyüğümüz, emekli öğretmen ve yazar Fahri Şirin katıldı.

“Harşit Savunması Son Siperler” çalıştayı, Harşit Savunması ile ilgili farkındalık oluşturmak ve bu savunmayla ilgili tarihi detayların gün yüzüne çıkarılıp gelecek nesillere aktarımını sağlamak amacıyla yapıldı. Bu çalıştayla başlayan sürecin devamı umarım gelir. Harşit Savunması’nı anlatan kitaplar yazılır, belgeseller hazırlanır. Ayrıca Harşit Çayı’nın kenarına yapılması planlanan park projesinde -yanılmıyorsam böyle bir proje vardı- Harşit Savunması ile ilgili bilgiler, görseller hazırlanır ve parkın muhtelif yerlerinde bunlar sergilenir. Bu, Tirebolu turizmi içinde artı bir değer olur.

tirebolu belediyesi harşit savunması son siperler çalıştayı

İyi işler yapıldığında taraflı tarafsız herkesin gönlünü fethedersiniz. Böyle güzel ve olumlu bir çalışma için Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’a ve ekibine şahsım ve Tirebolu adına teşekkür ederim. Memleketimde gerçekleşen özellikle bu konudaki çalışmaların takipçisi olacağımı şimdiden belirtirim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir