Karaka(o)ncilo

Bizim güzel geleneklerimiz vardır ve bu gelenekler yaşatılmaya çalışılır onu unutmayan kişiler tarafından. Köy tiyatrosu geleneğinde önemli bir yer tutar efsane kaynaklı oyunlar. Bu oyunlar, aslına bakarsanız bir gelenek sonucunda günümüze kadar gelmiştir. Ne yazık ki bütün güzel geleneklerimiz gibi bu oyun geleneğimizde unutulmaya yüz tutmuştur.http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

karakanciloTrabzon’da  soğuğun en şiddetli olduğu zamanlarda yani “kalandar” zamanında (ocak ayının ikinci haftası) ne insana ne hayvana benzeyen bir yaratık dolanır ıssız yerlerde.  Bu yaratığa “karakancilo” denir. İnanışa göre bu yaratık ahırdaki hayvanlara, evdeki çocuklara musallat olur. Onun için halk kalandar zamanında kapılarının önüne çeşitli yiyecek koymayı unutmamalıdır. Karakancilo oyununda köyün gençleri, akşam, soğuğun en şiddetli olduğu zamanlarda  toplanırlar. Birisi yaşlı bir adam kılığına girer. Bir genç de yaşlı adamın devesi kılığına girer. Boğazında çıngırak, sırtında semer olur. Bunun yanında sivri külahlı, uzun boylu, yüzü karaya boyanmış bir ateşçi, delikanlı ve yüzü peçeli bir kız olmuş birisi oyunun kişileridir. Hediye toplayıcı da vardır ve hediye toplayıcının sırtında çuval olur.

karakoncilo oyunuOyuncular, yanlarına bir kadın alarak köyü ev ev gezeler. Kapıyı ev sahibi açtığında kadınla, ev sahibi arasında karşılıklı bir konuşma geçer ve oyuncular içeri alınır. Yaşlı adam en baş köşeye oturur, ardından odaya giren devenin üzerine oturur. Ateşçi, elindeki sopa ile ateşi karıştırır. Delikanlı ile kız horonu oynar. Dışarıdan güzel bir kemençe ya da tulum sesi gelir. Bu hediye toplayıcının kapıda olduğunu gösterir. Ev halkı oyuncuları tanımaya çalışır özellikle de kız oyuncuyu. Oyuncular ile seyirciler arasında yalancıktan kavgalar da olur. Hediye toplayacının çuvalına hediye verilir ve bu oyun köydeki bütün evler gezilene kadar aynı şekilde gerçekleştirilir.

Köy tiyatrosu geleneğini Anadolu’nun çeşitli köylerinde sürdürenler vardır ama maalesef çoğu geleneğimiz unutulmaya yüz tuttuğu için bu oyunlar da unutulmuştur. Bizlere düşen sanırım bu geleneklerimizi yaşatmaktır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir