Kasandra’nın Laneti

Kasandranın laneti, olup bitecekleri önceden görüp, önüne geçememek demek. Troyanın son kralı Priamosun kızıydı prrensen Kasandra. Kendisine aşık olan tanrı Apollon’dan geleceği önceden görebilme yetisini ister, fakat sonradan bedenini temiz kalıp rahibe olarak kalmak ister ve sözünden döner. Bu duruma sinirlenen Tanrı Apollon, Kasandra’ya büyük bir ceza verir, Kasandra olacakları önceden bilir ancak kimseleri inandıramayacaktır. Hatta şehri Troya’nın tahta atın karnına saklanan askerler tarafından kuşatılacağını ve alınacağını da önceden görmüş fakat kimseye inandırmamamıştır.

Yıllar yılı sırf Esad gitsin diye muhalif unsurlara yapılan her türlü desteğin radikal unsurları besleyeceği aklı başında her analistin ortak görüşüydü. Ancak kraldan çok kralcı olan tipler, danışmanlıktan ziyade yağdanlık olarak vazife gören ileri görüşlü! Akademisyenler tarafından kuşatılan devlet aklı ise Şam’da Emevi camiinde namaz kılmaktan bahsediyordu.

2-3 ayda gider denilen Esad yaklaşık üç yıldır iktidarda. Hatta bu aralar iktidarının en sağlam dönemlerini yaşıyor adeta. Abd bile IŞİD’e vurmadan önce bilgi veriyor. Biz ise hala tampon bölge ve uçuşa yasak bölge diye tutturmuşuz, IŞİD’e ait uçak olmadığını bile bile. Ve hala Suriye’ye de operasyon yapılması gerektiğini savunuyoruz. İnanılır gibi değil. Irak’ta tampon bölge sonunda 30 yıl uğraştığımız PKK ile açılım yürütüyoruz ama yeni bir terör dalgası yaratabilecek başka bir tampon bölgeyi ise can havliyle savunuyoruz.

Peki, doğru öngörülerle devlet aklını uyaranlar yok mu? Elbette var, ancak galiba hepsi de Kasandra’nın lanetiyle lanetlenmiş durumdalar, yoksa bu anlamsız durumu başka türlü izah etmenin başka bir yolu yok!

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir