Kasımda “ESP” Başkadır!

esp zorunlu mu

Ülkemizde hep sorun olmuştur trafik ve trafik kazaları. Trafik kazalarının önüne geçilemeyince yetkililer hep bir yenilik yapma telaşesine düşerler. Yani sürücüler kendilerini düzeltmeyince yetkililer devreye girer ve birtakım yenilikler yapmak zorunda kalırlar. Trafik kazalarını önlemek için son alınan karar ise her araçta ESP, ABS ve lastik basınç sistemi zorunlu hale getiriliyor. Bu uygulama kasım ayında yürürlüğe girecekmiş.

Peki ABS, ESP ve lastik basınç sistemi nedir?

ABS: Aracınızın kararlılığını, manevra yapabilme ve durabilme gücünü artıran bir fren sistemidir. Bu sistem frene basıldığında tekerleklerin kilitlenmesini engelleyerek, her tekerleğin ayrı ayrı fren basıncını ayarlayarak sürücülere manevra ve yön kontrolü yapabilme olanağı sağlar. Patenti ilk kez 1936’da alınan bu sistem günümüzde yaygın olarak bütün araçlarda kullanılmaktadır.

ESP: “Electronic Stability Program” yani “Elektronik Stabilite Programı” aracınızın kararlılığını, dengesini ve sağlamlığını ifade eder. Özellikle 1995’li yıllardan sonra Bosh’un öncülüğünde ESP sistemi yaygınlaşmaya başladı. Şimdi çoğu sıfır araçlarda bu sistem olsa da hala bu sistemi sıfır araçların hepsinde görmemekteyiz. Virajlarda ya da yaptığınız ani bir manevra sonucu aracınız savrulduğunda ESP sistemi devreye girer. Direksiyon açı sensörü, hız sensörü ve savrulma sensörlerinden aldığı komuta göre bu sistem gerekli gördüğü tekerleğe fren uygular. Araç, sürücünün istediği konuma geldiğinde ESP sistemi devreden çıkar.

Lastik Basınç Sistemi: Lastik basıncının azalması sonucunda basıncı azalan tekerlek, diğer tekerleklere göre daha hızlı döner. Yani araçta tekerleklerin havasının hızlı ya da az bir şekilde azaldığında bu sistem size uyarı verir. Ayrıca aracının tekerleğinizin patladığını ve aşırı sıcaklık artışı olduğunda bu sistem çalışır ve sürücüyü uyarır.

Kasım ayında hayatımıza girecek olan bu uygulamalar şüphesiz ki sürücülerin emniyeti açısından hayati öneme sahip. ABS’nin yeni çıkan araçların hepsinde olduğu artık biliniyor ama ESP sistemi araçlarımızda yok ve sürücülere ortalama 1000 lira bir külfet getirecek. Ayrıca lastik basınç sisteminin de ortalama 500 lira olduğu söyleniyor. Eğer kasım ayında bu uygulama gerçekten yürürlüğe girerse 1500 liraları şimdiden hazırlayın.

Bu konuda devlet, ülkemizde satışa çıkan sıfır arabalarda bu sistemlerin zorunlu olarak bulundurmasını sağlamalı. Bu sistemleri bulundurmayan araçların da satışa çıkarılmasını yasaklamalı diye düşünüyorum. Bunlar neyse de bu yasayla Murat, Kartal, Şahin, Lada gibi araçları olanlar ne yapar onu bilemem!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir