Katır ile Empati Yapabilmek

Farklı türlerin çiftleşmesiyle oluşan döllere melez denir. Melez döller ülkemizde epey yaygındır. Katır bu melez türlere bir örnek

olarak verilebilir. Halk arasında at ve eşeğin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülen katır için durum tam da böyle değildir. Dişi atlarla erkek eşeklerin çiftleşirse yavrularına katır, erkek atlarla dişi eşekler çiftleşirse yavrularına bardo denir. Ülkemizde bardo sözcüğü çok fazla kullanılmaz.

Farklı türlerin (at ve eşek) çiftleşmesi sonucu oluşan bu canlılar tür değildir. Filogenetik sınıflandırmaya göre iki canlının aynı türden olabilmesi için yeni bir nesil oluşturmaları gerekmektedir. At ile eşeklerin dölleriyse kısırdır. Yeni nesil oluşturamazlar.

Anadolu insanı katırın melez olmasıyla ilgilenmez elbette. Katırın önemi onlar için iyi yük çekmesi, güçlü ve dayanıklı olmasıdır. Bizlerin kanıksadığı bir hayvandır katır. Fakat unutulmamalıdır ki katır oluşumu enteresandır. İki farklı türün çocuğudur çünkü. Size insanla maymunun çocuğu ile ilgili bilgi verseydim bu yazıyı bu kadar soğukkanlı okuyamazdınız.

Peki insan türünün melez çocuğu olabilir mi?

Ilya Ivanovich IvanovSuni döllenme ve çaprazlama* çalışmaları ile bilinen Rus Biyolog Ilya Ivanovich Ivanov, bu soruyu yanıtlamak istiyordu.1924 yılında Fransa’da Pasteur Enstitüsünde melezleme çalışmaları yapan Ivanov bu soruyu cevaplandırmak için izin istemiş ve 1926 yılında Knidia’da deneylerini yapmayı başarmıştır. Maymun-insan melezi deneyini gerçekleştirmek için öncesinde insan spermlerini dişi maymun yumurtasıyla döllemiş fakat hiçbir sonuç alamamıştır. Sovyet Rusya’da deneylerini devam ettiren bilim adamı bu defa maymun spermlerini insan yumurtasıyla birleştirmeyi denemiştir. Gönüllü kadınlar üzerinde defalarca tekrarlanan deneyler yine başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Hayvanlar ve bitkiler üzerinde sayısız melezleme çalışması yapan Ivanov’un şöhreti, maymun-insan melezleme çalışmaları sayesinde artmıştır. Ivanov’un ahlak kavramlarını hiçe sayması insanlar tarafından büyük tepkiyle karşılaşmıştır. Öyleki İvanov hapse mahkum edilmiş ve tutsak edildiği hücrede yaşamını da tamamlamıştır.

maymun

*Çaprazlama: Mendel tarafından ortaya konan, genlerin nesilden nesile nasıl aktarıldığını açıklayan ve modern biyolojinin temelini oluşturan çalışmalardır. Üreme hücrelerinin döllenmesiyle oluşabilecek olasılıkların tespit edilmesi çalışmalarıdır.

Biy. Ayfer AKALIN

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 10 Ocak 2014

    […] katır (Katırı anlattığım “Katır ile Empati Yapabilmek” yazısını okumak için tıklayınız.) da yük hayvanı olarak […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir