Kelebeklerin Amini

Kimi der ki kadın

uzun kış gecelerinde yatmak içindir.

Kimi der ki kadın yeşil bir harman yerinde

dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.

Kimi der ki ayalimdir.

Boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran,

Kimi der ki çocuk doğuran,

Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.

O benim kollarım, bacaklarım.

Yavrum, annem, karım, kız kardeşim hayat arkadaşımdır.

Nazım usta “Kadın” şiirinde kendinden bir parça olarak görüyor kadını. Değer veriyor, eşitliyor ve yüceltiyor. Ama günümüz Türkiye’sinde böyle şair yürekli insanlar yok. Aşağıdaki rezil haritanın oluşmasına neden olan rezil insanların olduğu bir gerçek var…

kadın ölümleri haritası

Mirabel kardeşler… Patria, Minerva ve Maria Mirabel… Dikatatörlüğe boyun eğmeyen üç yürek… Trujillo diktatörlüğüne karşı Dominikte mücadele eden bu üç kadın özgürlükleri uğruna yaşamlarını 25 Kasım 1960’da kaybetmişlerdir. Tecavüz ve işkenceyle son bulan yaşamları gazete manşetlerine “araba kazası” olarak yansır. Faşist rejim basın özgürlüğüne her zamanki gibi engel olmuştur. Kardeşlerin onurlu mücadelesi asla unutulmaz ve yıllar sonra öldükleri gün olan 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edilir… Bizim ülkemizde de kabul edilir edilmesine de yukarıdaki haritadaki gerçek ne kadar benimsendiğini oldukça açık bir şekilde gösterir.

Okuyucuya Not: Mirabel kardeşler hakkında daha ayrıntılı bilgi için Julia Alvarez’in Kelebekler Zamanında adlı yapıtını okuyabilir ya da Mariano Barroso’nun yönettiği Salma Hayek’in oynadığı Kelebekler Zamanı adlı filmi izleyebilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir