“Kemaliste”

Cumhuriyet değerlerine “pislik” demenin revaçta olduğu ve yüzyıllarca saltanata kul olan insanımızı bireyliğe yükselten cumhuriyetin ne derece “kötü” bir iş yaptığını açıklamanın prim yaptığı bugünlerde, “Kemalist” sözcüğünün geçmişine bakmakta fayda görüyorum.

Kelimenin ilk kullanıcıları, Attila İlhan’a göre Kurtuluş Savaşı yıllarında Fransa’nın ‘Havas’ ve İngiltere’nin ‘Reuter’ haber ajanslarıdır. İstanbul Hükümeti tarafından da desteklenen bu tanımı Anadolu’da milli mücadele etrafında birleşen Mustafa Kemal ve arkadaşları için kullandıklarını görüyoruz. ‘ Kemaliste’ olarak yazılan bu sözcük o dönemlerde “sistem”e karşı çıkan eşkıya, asi anlamında ve aşağılamak amacıyla kullanılıyordu. İstanbul matbuatı da bu tanımı “bir avuç baldırı çıplak, hayalci” olarak gördükleri milli mücadelecileri her fırsatta “aşağılayıp, devleti muazzamaya karşı çıkılamayacağı düşüncesiyle sık sık kullanıyordu.

Geldiğimiz noktada, kimlerin bu tanımı kimler için hangi amaçla kullanıldığını açıkça ortaya koyduktan sonra söylenenlere ve yazılanlara bir kez daha bakın derim. Geçmişe sövmenin, tahrif etmenin hazzını en uçta yaşayan bozguncuların oynadıkları ve imha etmeye çalıştıkları değerlerimizi korumanın başta gelen görevimiz olduğunu unutmamamız gerekir diye düşünüyorum.

Hz. İbrahim’in atıldığı ateşe su taşıyan karınca misali, belki taşıdığımız su ateşi söndüremeye yetmez ama en azından bu şekilde safımızı belli etmiş oluruz!

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. sıla diyor ki:

    ya arkadaşım güzelde neden kitap okumamız için kitap vermiyorsunuz hep yazarını nın hikayesinianlatıyorsunuz ne olyrki öyle yapsanaız bıktım arkadaş bıktım sizi şikayet edeceğim hiç güzel hikaye yok

  2. Serkan Çetin diyor ki:

    Değerli okuyucumuz, gerçekten tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım. Kitap vermiyorsunuz?, yazarın hikayesini anlatıyorsunuz?, şikayeti kime edeceksiniz( bu yazıyla ilgiliyse hiç anlamadım), güzel hikaye yok?
    şaka herhalde şaka…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir