Kendi Evlatlarını Yiyen Tanrı: Satürn

satürnMitolojiye göre “Uranüs” cennetten gelen saf enerjinin yani göklerin tanrısıdır. Yer tanrıçası olan “Gaia” ile birleşir. Bu birleşmeden doğan yedi büyük titandan biri de ‘Satürn”dür. Satürn babasına tuzak kurarak onu tahtından indirir ve “Göklerin Hakimi” olur.

Gücü eline alınca evlenir ve çocukları olur. Kendisinin, babasını tahtından indirmesini aklından hiç çıkarmayan Satürn; kendi çocuklarının da aynısını yapacağından korktuğu için kendi evlatlarına karşı zalimleşir. Ve kendi çocuklarını yutmaya başlar. Bu nedenle Satürn, dünyevi hırsların, yasın, güç kirlenmesinin sembolü olur.

Ancak ne yaparsa yapsın kendi sonu da tıpkı babasına yaptığı gibi olur. Büyükannesi Gaia’nın da yardımın alan Jüpiter, babasını zehirler ve tahtından indirir. Onu ve ona yardım edenleri yer altına gönderir. Bu olay titanların devrinin bitmesine ve Olympos tanrıları devrinin başlamasına neden olur.

Yukarıda yazılanlar mitoloji. Bazı ultra-dindarlara her ne kadar şirk! gibi görünse de Satürn’ün hikayesinden alınacak çok dersler var. Fransız İhtilalı sonrasında, Robespierre’in terör odaklı yönetim anlayışına karşı çıkan meşhur halk kahramanı Danton, giyotin ile infaz edilmeye giderken Satürn’ü hatırlar ve şöyle der: “ Devrim, Satürn’e benzer, önce kendi çocuklarını yer.”

Devrimler gibi bir zamanlar yapılan ve oldukça karlı görülen ortaklıklar da çatırdamaya başlayınca, birileri köşeye sıkışınca, Satürn misali, hiç duraksamaz ve kendi çocuklarını yemeye başlar. Kendi tahtı ve hükümranlığı için feda etmeyeceği isim yoktur artık. Vesileler zamanla değişse de “Satürnleşme” hiç değişmez.

Küçük de olsa bir “Satürn” şimdi Amerika’da. Ve yiyeceği “oğullarının” uykuları çoktan kaçmaya başlamış olmalı.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir